Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Reklama MAREX

Ukraińskie rodziny z Chełma odwiedziły Ogród Społeczny w Bratniku

Ogród Społeczny ma aktywizować i integrować osoby z Ukrainy z lokalną społecznością. 23 lipca do Bratnika pojechały ukraińskie rodziny mieszkające w Chełmie.
Ukraińskie rodziny z Chełma odwiedziły Ogród Społeczny w Bratniku

Autor: Magdalena Kawa, Stowarzyszenie "Dla Ziemi"

Siedziba Stowarzyszenia "Dla Ziemi" mieści się w Bratniku (pow. lubartowski). To właśnie tam powstał Ogród Społeczny, którego liderkami są Śnieżana Lanko oraz Inga Mgebrova. Panie do Polski przyjechały po rosyjskiej agresji na Ukrainie. Kobiety zajmują się uprawą roślin, a dodatkowo inicjują społeczne działania w Ogrodzie. Nad wszystkim czuwa prezes Stowarzyszenia "Dla Ziemi", Ewa Kozdraj. Organizacja od 2009 roku wspiera uchodźców, którzy mieszkają na Lubelszczyźnie.

23 lipca do Bratnika przyjechały ukraińskie rodziny mieszkające w Chełmie. Dzięki wsparciu stowarzyszenia uczą się one języka polskiego. Nauką koordynuje Elżbieta Rojek, członkini zarządu organizacji:

- Bardzo nam zależało na tym, żebyśmy nie byli nieznanym dla tych osób „bytem”. Chcieliśmy poznać się osobiście, pobyć ze sobą, nawiązać relacje i choć na chwilę oderwać się od codzienności, zmienić otoczenie – podkreśla.

Po drodze do Bratnika grupa z Chełma odwiedziła również Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Zobaczyli nie tylko pałacowe wnętrza, ale również ogród. Będąc już w siedzibie stowarzyszenia, goście wzięli udział w wokalnych zajęciach z Lydie Kotlinski oraz bębniarskich z Tomaszem Kozdrajem. Mogli również pospacerować po ogrodzie i odpocząć. 

- To jeden z niezapomnianych, jasnych dni w Polsce. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji spotkania, za szczerość, ciepło, dbałość o nas i nasze potrzeby, za poznanie Polski, za naukę - mówiła pani Lesia, jedna z uczestniczek wyjazdu.

Planowane są kolejne wydarzenia organizowane w Ogrodzie Społecznym. 

- Za nami zajęcia ruchowe, podczas których uczyłyśmy się dbać o nasze ciała. Już myślimy o kolejnych spotkaniach otwartych dla osób z Ukrainy i społeczności lokalnej. Cieszymy się, że udało nam się stworzyć miejsce, w którym możemy wspólnie spędzać czas, poznawać się i dawać choć chwilę wytchnienia mówi Ewa Kozdraj.

Ogród Społeczny działa, funkcjonuje i rozwija się dzięki środkom, które pozyskane są od Fundacji im. Stefana Batorego, Funduszu Feministycznego, Norsk Folkehjelp, Urgent Action Fund for Women’s Human Rights.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama