Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 08:28
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Dokument z terminem ważności. Koniec z bezterminowym prawem jazdy

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy stracą ten „przywilej”. Niebawem już wszystkie będą miały swój termin ważności. Wiemy, kiedy ruszy akcja wymiany tych dokumentów.
Dokument z terminem ważności. Koniec z bezterminowym prawem jazdy
Autor: Pixabay

2013 – to rok ważny dla niektórych kierowców. To wtedy zakończyło się wydawanie bezterminowych praw jazdy. Oznacza to, że wszystkie dokumenty wydawane od 2013 roku mają już datę ważności – maksymalnie 15 lat.

Ten termin skracają problemy ze zdrowiem, np. poważna wada wzroku. Kierowcy w takiej sytuacji co 5 lat muszą odwiedzić gabinet lekarski i wystąpić o wystawienie nowego dokumentu.

Posiadacze bezterminowego prawa jazdy – jak czytamy w motoryzacja.interia.pl – muszą się liczyć z tym, że będą musieli wymienić dokument na nowy. Akcja wymiany rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2033 r. Po tym okresie każdy kierowca w Polsce będzie miał w dokumencie wpisaną datę ważności.

Przypomnijmy, że – oprócz obowiązkowej wymiany bezterminowych dokumentów – prawo jazdy wymieniamy, gdy:

- upłynął termin ważności dokumentu,

- upłynął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy,

- zmieniliśmy nazwisko,

- zgubiliśmy lub zniszczyliśmy dokument.

Od 2019 roku nie musimy już wyrabiać nowego dokumentu, jeśli zmienimy adres zamieszkania.

Wymianę prawa jazdy w 2022 roku

Wymagane dokumenty:

- formularz wniosku (do pobrania ze strony obywatel.gov.pl),

- potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy,

- aktualne zdjęcie (wyraźna, kolorowa fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, pozycja frontalna),

- dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy: paszport lub kartę pobytu),

- orzeczenie lekarskie (jeśli jest wymagane),

- oryginał prawa jazdy do wglądu (urzędnik zrobi kserokopię).

Ile to kosztuje?

- Opłata komunikacyjna – 100 zł,

- opłata ewidencyjna – 0,50 zł,

- badanie lekarskie (jeśli są wymagane) – 200 zł.

  


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama