Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 sierpnia 2022 08:00
Reklama

Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.

- To najlepszy okres inwestycyjny w historii gminy Białopole. W sumie na różnego rodzaju działania przeznaczyliśmy w ostatnim czasie lub przeznaczymy w najbliższym ok. 40 000 000 zł – podkreślał podczas ostatniej sesji gospodarz gminy i przedstawił radnym obszerny raport dotyczący zadań, które zajmują go teraz najbardziej.
Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.
Autor: UG Białopole

Białopole przeżywa swój „złoty wiek”. Dzięki bezkonfliktowej współpracy z władzami wojewódzkimi i powiatowymi gminie udaje się pozyskiwać na ważne inwestycje coraz więcej środków. Wiele już udało się zrobić, ale wójt Maruszewski nie spoczywa na laurach i stara się, by w bieżących rozdaniach środków z różnych źródeł jego gminie udało się pozyskać jak najwięcej.

- Zakończyliśmy niedawno, w kwietniu, budowę chodników o łącznej długości ok. 3,8 km. Biegną wzdłuż drogi wojewódzkiej i są położone w Białopolu, Buśnie i Raciborowicach. Musieliśmy przeznaczyć na to środki w wysokości ok. 2 600 000 zł. 2 000 000 pozyskaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, resztę zabezpieczył ze swojej strony zarząd województwa lubelskiego – mówił podczas obrad Maruszewski.

Zadaniem tyleż kosztownym, co niezwykle potrzebnym, będzie również przebudowa ujęć wody położonych w Białopolu i Raciborowicach. Po przetargu okazało się, że koszt wykonania tej inwestycji wzrośnie – z pierwotnych ok. 4 500 000 zł do ponad 7 000 000 zł. Z dotacji udało się pozyskać środki w wysokości ok. 4 300 000 zł. Pozostałą kwotę gmina musi wyasygnować z własnych środków – część w tym roku i resztę w planie długoletniej prognozy finansowej. W sumie przeznaczy więc z własnego budżetu ok. 2 800 000 zł.

Niebawem ma się również okazać, kto przebuduje kilka odcinków dróg powiatowych położonych na terenie gminy. Poprzednie postępowania przetargowe nie przyniosły oczekiwanego rozstrzygnięcia. Chodzi w sumie o ok. 10 km dróg na odcinkach: Raciborowice - Horeszkowice, w Raciborowicach-Kolonii, Busieniec -Buśno, w Buśnie, Zabudnowo – Grobelki. Wartość prac związanych z przebudową tych odcinków ocenia się na ok. 10 000 000 zł. Gmina przeznaczy z własnych środków ok. 1 160 000 zł, natomiast starostwo pozostałą kwotę dołoży ze środków własnych oraz tych, które udało się zdobyć w ramach programu Polski Ład.

Poza inwestycjami drogowymi realizowanymi w porozumieniu z powiatem, sporo uwagi poświęca się również drogom gminnym. W najbliższym czasie urzędników będzie zajmowała droga w Kicinie, odcinek liczący ok. 450 m.

 - Sądzę, że cała przebudowa tej drogi będzie kosztowała ok. 300 000 zł, choć dzisiejszy rynek jest tak niestabilny, że trudno coś stwierdzić jednoznacznie. Połowę z tych środków udało się nam pozyskać z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych – informował wójt Maruszewski.

Cieszy również fakt, że udaje się stopniowo modernizować budynki służące lokalnej społeczności, m.in. druhom z OSP. Strażacy ze Strzelec wyremontowali na swoim budynku dach. Prace opiewały na ok. 120 000 zł. Część z tych środków pochodziła z dofinansowania z programu „Lider+”, prowadzonego przez lokalną grupę działania.

Gmina przystępuje również do realizacji inwestycji związanych z zagospodarowaniem środków, jakie udało się pozyskać w ramach II naboru z programu Polski Ład. Pula wyniosła w przypadku Białopola ok. 5 800 000 zł.

- Pieniądze przeznaczymy m.in. na wymianę oświetlenia. W sumie zamontujemy lub wymienimy ok. 450 lamp, ledowych i solarnych na terenie całej gminy. Przebudujemy również kolejne drogi gminne: w Strzelcach, Strzelcach-Kolonii, Raciborowicach-Kolonii, Białopolu i Buśnie. Zmodernizujemy również szkolną infrastrukturę – przebudujemy ogrodzenie, powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz zostanie przebudowane to już istniejące – relacjonował Maruszewski.

Wójt nie krył również dumy z tego, że już wkrótce ruszą prace związane z dużym zadaniem, jakim jest przebudowa centrum Białopola.

- Wielu miało wątpliwości, co do zasadności tej przebudowy, a zwłaszcza do pomysłu powstania amfiteatru. Chciałbym jednak zaznaczyć, że wszystkie prace były przedmiotem konsultacji społecznych i większość uznała, że ta zmiana wizerunkowa jest potrzebna. Jest niezbędna nowa przestrzeń targowa, porządne stoły, amfiteatr, zatoczka autobusowa i budynek w centrum – wszystko to wpłynie na wizerunek gminy – podsumował zestawienie wójt Henryk Maruszewski.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zenek 16.08.2022 06:41
To że tobie zrobił asfalt pod sam nos to wszyscy wiedzą ale są osoby które po drogach gminny Białopole nie mogą dojechać do domów po opadach deszczu a w pola asfalt lejecie

Obiektywny mieszkaniec 09.08.2022 07:04
Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.

Sąsiad 08.08.2022 21:36
Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.

marek 05.08.2022 22:19
takie inwestycje a nie ma komu podciąć drzew i krzaków przy gminnych drogach tylko trzeba łamać lusterka

fred 03.08.2022 22:04
puki co to mamy dziurawe drogi które po większych opadach deszczu są nieprzejezdne co co tu marzycie o inwestycjach i lampach dla ...

cóż za zryw 01.08.2022 08:59
szkoda że ten wójt rządzi tą gminą ponad ćwierć wieku i dopiero coś zaczyna robić

Olga 22.07.2022 22:41
Szkoda,że w sąsiedniej gminie Żmudź władze jak zawsze na nic nie ma piniendze...

ReklamaBaner reklamowy 51. Chmielaków Krasnostawskich
Reklama
Reklama
Reklama