Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Bank Spółdzielczy

Jak bezpiecznie jeździć w nocy?

W czasie wakacji wiele osób wybiera podróżowanie nocą ze względu na mniejsze natężenie ruchu oraz chłodniejsze powietrze. Większy komfort podróży nie zwalnia nas jednak z zachowania czujności na drodze. Jak pokazują statystyki, bardziej swobodna jazda nocą przekłada się na większe niebezpieczeństwo na drodze.
Jak bezpiecznie jeździć w nocy?

Jazda w nocy jest niebezpieczna z kilku powodów. Słabsza widoczność, skłonność kierowców do szybszego zmęczenia, ostre światła jadących z przeciwka samochodów, większa aktywność zwierząt leśnych czy nieprzewidziane ulewy - to tylko niektóre z nich. Są jednak sposoby, aby wszystkie te czynniki skutecznie ograniczyć i zadbać o bezpieczne dotarcie do celu podróży.

Bardzo ważne jest zadbanie o oczy, zwłaszcza że problemy z widzeniem mają już coraz młodsi kierowcy. Co więcej, podczas jazdy w nocy, bardzo niekorzystnie na nasz wzrok wpływają tzw. długie światła, których nagłe pojawienie się naprzeciwko może nas oślepić. Na rynku są jednak dostępne okulary z filtrem przeciwdziałającym oświetleniu, który znacznie redukuje ilość światła przechodzącego przez soczewki. Ochronę przed silnym blaskiem "długich" świateł, daje również skierowanie wzroku lekko w bok oraz delikatne zredukowanie prędkości.

Używanie świateł "długich" i "krótkich" powinno być również uzależnione od prędkości i terenu, po jakim się poruszamy. Jadąc przez miasto, obszar zabudowany czy ruchliwą drogę, używamy świateł krótkich, ponieważ instynktownie poruszamy się wolniej, zachowując wzmożoną czujność. Świateł "długich" powinniśmy używać, kiedy poruszamy się z większymi prędkościami. Dzięki temu zwiększa się nasza widoczność i w przypadku pojawienia się na drodze przeszkody, mamy więcej czasu na reakcję.

Światła używane przez kierowców to nie jedyny czynnik wpływający na nasz wzrok. Nawet po dobrze przespanym dniu i przygotowaniu się do nocnej podróży, pod wpływem ciemności zmęczenie może pojawić się szybciej. Dlatego, jeśli czujemy, że opadają nam powieki, narasta osłabienie czy mamy coraz słabszą koncentrację, nie ryzykujmy dalszej jazdy. Bezpieczniej jest zatrzymać się na stacji benzynowej, parkingu czy poboczu, zjeść coś i się zdrzemnąć. Jak podają specjaliści, kilka godzin nieustannej jazdy powoduje spadek koncentracji, podobny do tego, jaki towarzyszy osobom będącym pod wpływem alkoholu. Około 4 godziny za kierownicą równają się nawet 1 promilowi. Starajmy się także unikać jazdy w godz. 2 - 6 nad ranem. Jak pokazują statystyki, wtedy dochodzi do największej liczby zdarzeń z udziałem kierowców decydujących się na kierowanie w nocy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama