Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 22:54
Reklama

Gm. Dorohusk. Mieszkańcy mniejszych wiosek wypatrują autobusu

Mieszkańcy miejscowości położonych w "środkowej" części gminy Dorohusk narzekają, że do najbliższych przystanków, gdzie zatrzymują się samochody transportu zbiorowego, muszą przemierzać po kilka kilometrów. Dotyczy to m.in. takich miejscowości, jak: Rozkosz czy Teosin. O ile w czasie roku szkolnego mogą liczyć na autobusy dowożące uczniów, to prawdziwy problem pojawia się w czasie wakacji.
Gm. Dorohusk. Mieszkańcy mniejszych wiosek wypatrują autobusu

Przed okresem pandemii na terenie gminy funkcjonowało w sumie trzech przewoźników: PKS oraz dwaj prywatni przedsiębiorcy. Obecnie wszyscy chętni, którzy chcieliby skorzystać z możliwości przejazdu np. do Chełma mogą liczyć tylko na jedną firmę prywatną. Trasa, na której się porusza, wiedzie przez takie miejscowości, jak: Ostrów, Turka, Dorohusk, Okopy, Wólka Okopska, Brzeźno i kończy się w Chełmie. Próżno jednak szukać połączenia, które obejmowałoby swoim zasięgiem również mniejsze miejscowości, położone w środkowej strefie terenu gminy. Ich mieszkańcy mogą w czasie roku szkolnego korzystać z transportu szkolnego, a w okresie wakacji muszą pokonywać do najbliższego przystanku przynajmniej kilka kilometrów. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na to, że zostaną podwiezieni przez kogoś z rodziny czy najbliższego sąsiedztwa.

Czytaj także: Gm. Chełm. Wakacje, więc kierowcy parkują, jak chcą

- Jestem osobą niepełnosprawną, mam męża, który choruje na nowotwór. Oboje nie możemy prowadzić samochodu. By udać się na zakupy, do przystanku w jedną stronę muszę pokonać ok 5 km. Czyli w sumie 10. Biorę więc plecak i ruszam po najważniejsze rzeczy - narzeka jedna z naszych czytelniczek, która twierdzi, że najłatwiej zrobić jej zakupy w Chełmie, ponieważ okoliczne sklepy stacjonarne i obwoźne mają wyższe ceny, a produkty nie zawsze są tak świeże, jakby tego oczekiwała.

Zapytaliśmy pracowników gminy o to, kto ustala lokalizację przystanków i zatwierdza trasy przejazdów.

- Mapa przystanków aktualizowana jest zawsze na prośbę mieszkańców. Odpowiednie uchwały w tej sprawie podejmowane są na sesji rady gminy. Jako urząd nie mamy jedna wpływu na to, którędy będą jeździli prywatni przewoźnicy, ponieważ to oni podejmują decyzje i proszą następnie o zatwierdzenie swojej trasy w Starostwie Powiatowym w Chełmie - mówi Monika Fedoruk-Raczyńska z Urzędu Gminy Dorohusk. 

Czytaj także: Dorohusk-Jagodzin. Zamykają przejście dla osobówek

- Sądzę, że mieszkańcy z oddalonych miejscowości mogą bardziej liczyć na autobusy dowożące dzieci do szkoły, ponieważ samochody te przejeżdżają również przez mniejsze wioski i osoba prywatna może kupić w nich bilet. Możliwość ta dotyczy jednak tylko roku szkolnego - dodaje Fedoruk-Raczyńska. 

Obecnie na terenie gminy funkcjonują następujące miejsca przystankowe zatwierdzone przez gminę: Brzeźno, Wólka Okopska, Dorohusk-Osada, Dorohusk, Teosin, Zanowinie, Ostrów, Puszki, Stefanów, Husynne, Berdyszcze, Rozkosz, Ludwinów, Okopy-Kolonia, Okopy, Zalasocze. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama