Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:25
Reklama

Oczyszczająca ekofala w Poleskiej Dolinie Bugu

Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! Takie hasło przyświeca Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, która od blisko roku zachęca mieszkańców regionu do świadomych zmian w codziennym życiu na rzecz czystego środowiska. Cały projekt odbywa się pod nazwą „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu”, zaś sposób, jaki wybrało LGD na ekologiczną edukację, to przede wszystkim inspirowanie do zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą i jej poszanowaniem oraz podkreślenie znaczenia małych kroków, wywołujących swoisty efekt oczyszczającej ekofali.
Oczyszczająca ekofala w Poleskiej Dolinie Bugu

Pokazują, informują i inspirują

Osoby zaproszone do wspólnych działań brały dotychczas udział w szeregu warsztatów ekologicznych. Wszystko zaczęło się od wizyty studyjnej w ogrodach permakultury w Podlodówku 20, gdzie Monika Podsiadła podzieliła się dwudziestoletnimi doświadczeniami w prowadzeniu permakulturowego, edukacyjnego siedliska.

– Ta wizyta okazała się wyjątkowo inspirująca dla uczestników warsztatów. Permakultura to działania zmierzające do integracji krajobrazu i środowiska z działalnością człowieka w celu zapewnienia mu pożywienia, energii, schronienia, czyli po prostu powrót do natury. Zalewani cywilizacyjnymi „ulepszeniami” typu środki ochrony roślin czy opakowania z tworzyw sztucznych zapominamy jak niewiele potrzeba, by żyć w zgodzie z naturą. Wystarczy tylko otworzyć się na prawdy znane nam od lat, które kultywowali nasi dziadkowie i babcie podkreśla Beata Paszkiewicz, uczestniczka wizyty studyjnej.

Gorzki omlet wprost z dzikiej kuchni

Kolejne wydarzenie, w którym wzięli udział uczestnicy projektu, to warsztaty pod nazwą „Rozpoznawanie oraz przyrządzanie do spożycia dziko rosnących roślin jadalnych”. Szkolenie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada, a prowadziła je Justyna Pargieła, zielarka fitoterapeutka. Pełnia lata i obfitość rosnącej w naszym regionie flory, doskonale wpisały się w ideę wydarzenia. Zadaniem uczestników było zebranie 25 rodzajów dziko rosnących roślin jadalnych, a następnie przygotowanie z nich potraw. 

– Zbieraliśmy między innymi komosę białą, kolczurkę klapowaną, bylicę pospolitą, pokrzywę, babkę lancetowatą i zwyczajną, klon jesionolistny, wiesiołek, dziką marchew, portulakę, szparagi zwyczajne, wierzbę, krwawnik, nawłoć kanadyjską, czyściec błotny, rudbekię, podagrycznik, bylicę pospolitą, przymiotno kanadyjskie – wylicza Katarzyna Bajdek-Tetiurka, uczestniczka warsztatów.

Z tych roślin powstały między innymi zupa pokrzywowa, gorzki omlet z krwawnika, pokrzywy i bylicy, bigos z liści babki, czy surówka z portulaki i podagrycznika

– Wiele z zaprezentowanych dań było nie lada zaskoczeniem oraz nowością dla kubków smakowych – dodaje Marzena Borowik, uczestniczka warsztatów.

Tajniki piękna i czystości zaklęte w naturze 

Kulinarne inspiracje, to zaledwie ułamek tego, co może podarować człowiekowi natura. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnych dwóch warsztatów, którzy tworzyli naturalne środki czystości oraz kosmetyki. Sposoby i przepisy na naturalne środki czystości zaprezentowała farmaceutka i aromaterapeuta Agata Kwaśna Nowak, podczas warsztatów „Ekologiczne środki czystości metodą zrób to sam”.

Jak się okazało z odpowiednio dobranych naturalnych składników można samodzielnie stworzyć proszek do prania, pastę czyszczącą, mgiełkę odświeżającą do domu oraz pastę do zębów – mówi Barbara Jaroszewicz, pracownik Biura LGD.

Podczas następnych warsztatów pod nazwą „Ekologiczne kosmetyki metodą zrób to sam” Agata Kwaśna Nowak zdradziła tajniki piękna zaklęte w naturze. W świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada powstały kwiatowe kremy, peelingi, sole do kąpieli oraz ziołowe stemple do masażu twarzy.

Zarówno środki czystości, jak i kosmetyki zapakowane zostały w piękne, wielorazowe opakowania – podkreśla Jolanta Goleman, uczestniczka warsztatów.

Bez świadomości nie ma ekoczystości

Kolejne działanie LGD Poleska Dolina Bugu trafi do większej ilości odbiorców. Tym razem mieszkańcy gmin Włodawa miejska i wiejska, Hanna, Wyryki, Stary Brus, Hańsk, Wola Uhruska oraz Ruda-Huta znajdą w swoich skrzynkach ekogazetę. 

– Wiedza w niej zawarta pomoże świadomie dbać o środowisko. Zamieszczony zostanie tam szereg informacji odnoszących się do zwykłych czynności życia codziennego. Czytelnicy dowiedzą się jak minimalizować ilość produkowanych odpadów zgodnie z trendem zero waste i prawidłowo segregować odpady. Zaproponujemy też wiele prostych sposobów na ograniczenie zużycia wody, energii elektrycznej czy paliw – wylicza Justyna Jellinek, Dyrektor Biura LGD.

Gazeta będzie dostępna też w postaci cyfrowej na stronie http://www.dolina-bugu.pl/leader/operacja-wlasna-lgd/ oraz na stronach urzędów gmin.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:  Europa inwestująca w obszary wiejskie”. 
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  Cel projektu: Podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców obszaru LSR poprzez realizację działań informacyjnych i aktywizujących do 31.12.2022 r.

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama