Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama reklama Iwona Szłapak

Gm. Włodawa. Seniorzy dostaną opaski ratujące życie. Dzisiaj ostatni dzień naboru

Do seniorów z gminy Włodawa trafią tzw. opaski życia. To urządzenia, dzięki którym osoba starsza jest pod całodobowym nadzorem, a w razie zagrożenia zdrowia bądź życia, może liczyć na błyskawiczny kontakt z pogotowiem. Nabór, prowadzony przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, kończy się 2 czerwca.
Gm. Włodawa. Seniorzy dostaną opaski ratujące życie. Dzisiaj ostatni dzień naboru

Autor: Fot. Pixabay

Opaski trafią do gminy Włodawa w ramach tegorocznej edycji rządowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Samorząd nie dołoży do niego ani złotówki.

Na opaski mogą liczyć osoby, które ukończyły 65 lat, ze względu na stan zdrowia mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem, same prowadzą gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Opaski mają gwarantować seniorom tzw. opiekę na odległość.

- To już trzecia odsłona tego programu, który uruchomiliśmy w 2020 r. w związku z pandemią Covid-19. Szybko okazało się, że to ważna i potrzebna forma pomocy osobom starszym – powiedziała niedawno minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak działa opaska życia?

"Opaski wyposażone są w co najmniej dwie wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami lub funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe" - wyjaśnia MRiPS.

Kiedy użytkownik opaski wciśnie przycisk SOS, nastąpi automatyczne połączenie z ratownikiem medycznym. Ratownik, w razie potrzeby, wyśle do osoby starszej karetkę, albo skontaktuje się z wyznaczonym przez seniora opiekunem, który udzieli mu pomocy. Jeśli senior nagle upadnie, opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm.

- W gminie Włodawa mieszka dużo starszych osób, którym taka pomoc się przyda. Urządzenia są naprawdę bardzo czułe, na bieżąco mierzą puls, kontrolują funkcje życiowe organizmu. Uczestnicy takiej "pomocy na odległość" nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów - mówi wójt Dariusz Semeniuk.

Zadowoleni są też mieszkańcy.

- To bardzo dobry pomysł, bo na terenie naszej gminy mieszka wiele osób w podeszłym wieku, wśród nich są osoby samotne, często schorowane. Opaska da im poczucie bezpieczeństwa - uważa pani Jadwiga z okolic Różanki.

- Mój ojciec mieszka sam. Co prawda często go odwiedzam, ale ponieważ jest już osobą starszą, martwię się, czy wszystko u niego w porządku. Tata nie chciał zamieszkać ze mną i moją rodziną, bo twierdzi, że "starych drzew się nie przesadza". Dzięki takiej opasce byłabym o niego spokojniejsza - dodaje pani Magda, nasza Czytelniczka.

„Korpus Wsparcia Seniorów” jest adresowany do wszystkich gmin w Polsce, zarówno miejskich, wiejskich, jak i miejsko-wiejskich. Gmina, która chce do niego przystąpić, musi podjąć uchwałę o programie osłonowym i złożyć odpowiedni wniosek. Tegoroczna edycja programu będzie realizowana do dnia 31 grudnia. Rząd przeznaczył na ten cel 80 mln złotych.
„Korpus Wsparcia Seniorów” obejmuje dwa moduły: I - zakłada codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia przez wolontariuszy, działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich; II - to właśnie tzw. opieka na odległość.

Czytaj także:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JoAnnaTreść komentarza: A co twój rebe Kaczyński i rebe Banaszak zrobili dla Chełma poza chęcia postawienia tu kolejnej spalarni śmieci tym razem NIEMIECKICH odpadów medycznych? Jakbyś nie zauważył to tam gdzie najwięcej takich jak ty tam też i największa bieda w tym kraju. W Gdańsku, Poznaniu czy Wrocławiu nie płaczą, że bieda ale tam głosują na PO.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 23:03Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: LoloTreść komentarza: Donos jak za komuny.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płotyAutor komentarza: AjkTreść komentarza: Mogą mieć Niemcy, mogą mieć Ukraińcy, a POlicyjna i KOlaborancyjna junta rebe Tuska będzie latała i jeździła z Berlina a za energię płaciła Niemcom i Ukraińcom. Hołota marszałków od strzelania do górników, łapówkarze, złodziejska kasta sprzedająca polski majątek, pociotki bolszewickiej elity Aborygenów próbuje wywłaszczyć polskie rolnictwo na rzecz EUrokołchozu, pozostałych wywłaszczyć dyrektywą budynkową. A rebe Tusk ma się dobrze i cała jego gmina .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: Powiat chełmski. Ukraińcy budują, ale o zdanie pytają nasAutor komentarza: FlorentynaTreść komentarza: Nie musisz rozumieć, ważne że masz płacić.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:48Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź jakiAutor komentarza: mieszkańcyTreść komentarza: Co, bawimy się w donosik?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:46Źródło komentarza: Gm. Leśniowice. Pierwsze „drogowe koty” poszły za płoty
Reklama
Reklama
Reklama