Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Pamięci ofiar UPA

W sobotę ulicami Chełma po raz piąty przeszedł Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej. Uczestnicy upamiętnili Polaków, którzy zginęły z rąk UPA podczas masowych mordów podczas II wojny światowej.

V. Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej, zorganizowany przez grupę Młodzi Patrioci Chełm oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chełm, poprzedziła msza święta w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy na osiedlu Zachód. Po niej uczestnicy wyruszyli spod zegara na deptaku i przeszli pod pomnik Piety Wołyńskiej. Tam złożyli kwiaty i wieńce. Wraz z chełmskimi grupami, w marszu wzięli udział przedstawiciele innych stowarzyszeń z województwa, w tym, Narodowy Świdnik, Narodowy Krasnystaw, ONR Brygada Lubelska i Narodowa Bychawa.

Rzeź wołyńska, masowe ludobójstwa mniejszości polskiej przez oddziały UPA, miała miejsce od lutego 1943 do początków 1944. Kulminacją zbrodni była tzw. Krwawa Niedziela w lipcu 1943 roku. Do tej pory nie jest dokładnie wiadome, ile ofiar pochłonęło ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów. Według badań polskich historyków, podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 50 000 do 60 000 osób, choć niektórzy podają, że więcej.

O bolesnych wspomnieniach chełmian mieszkających dawniej na Wołyniu pisaliśmy tutaj: Historia pisana cierpieniem

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama Drosed
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Dla Lata z radiem warto znieść te niedogodności. Klimatyczna impreza. Data dodania komentarza: 12.07.2026, 08:12 Źródło komentarza: Chełm. Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu przed koncertem „Lato z Radiem i Telewizją Polską” Autor komentarza: AGENT Treść komentarza: ALE NAJWAZIEJSZE ZE POLACY TO DUMNY ZKREDYTOWANY NAROD W EUROPEJSKI KRAJU JAKIM JEST POLSKA.SPRZEDAJE NIERUCHOMOSCI TO WIEM .KREDYTY NA LAT 30 500 TYS POZYCZKI ODDAJE 1 MILION JAK DOZYJE ,TO JAK MAJA ODPOCZYWAC NA WAKACJACH ,A JESZCZE BYM BYL ZAPOMNIAL NA FEJSBUKU TSZEBA SIE POKAZAC BO DZIECI W KLASIE BEDA WYSMIEWANE. GRATULACJE. Data dodania komentarza: 11.07.2026, 22:59 Źródło komentarza: Polacy nie potrafią odpoczywać Autor komentarza: Anna Treść komentarza: Życzę Szymkowi i jego rodzicom, by ta niewyobrażalnie wielką kwota została zebrana jak najszybciej. Już kilku chłopcom się udało. Mam nadzieję, że Szymek będzie następny. Wyrazy uznania dla Panów Krzysztofa i Marcina. Data dodania komentarza: 11.07.2026, 11:38 Źródło komentarza: Chełmskie Morsy wspierają Szymona Zelenta Autor komentarza: m Treść komentarza: Tak sobie ten styropian leżał na elewacji, aż się sam zapalił. Ciekawa teoria. Data dodania komentarza: 10.07.2026, 16:46 Źródło komentarza: Pożar w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie. Konieczna była ewakuacja [ZDJĘCIA] Autor komentarza: m Treść komentarza: Budynek jak widać na zdjęciu jest w stanie opłakanym. Za te pieniądze 9,25 tysiąca za metr kwadratowy lepiej było go rozwalić i postawić nowy. Wkładać górę pieniędzy w taką ruinę to poroniony pomysł. Jeden na Lubelskiej nadal straszy. Data dodania komentarza: 10.07.2026, 16:44 Źródło komentarza: Co dalej z ruderą przy Szkolnej? Miasto planuje remont za prawie 4 mln zł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama