Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 października 2022 08:04
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Chełm. Kontrowersyjny baner na meczu Chełmianki: "Nasza tożsamość, nasza kultura. Nie dla skweru Szmula"

Niepokojący incydent miał miejsce podczas meczu Chełmianki z Siarką Tarnobrzeg. Na jednej z trybun kibice wywiesili transparent, którego autorzy sprzeciwiają się upamiętnieniu w mieście żydowskiego działacza Szmula Zygielbojma. - To typowy przejaw stadionowego antysemityzmu - mówi mieszkaniec Chełma i dziwi się, że ani policja, ani nikt z organizatorów meczu na to nie zareagował.
Chełm. Kontrowersyjny baner na meczu Chełmianki: "Nasza tożsamość, nasza kultura. Nie dla skweru Szmula"

Na transparencie znalazł się tekst następującej treści: "Nasza tożsamość, nasza kultura. Nie dla skweru Szmula". Trudno się dziwić, że nie wszystkim się podobał. Jak jednak ustaliliśmy, nikt tego faktu nie zgłosił na policję. 

Chodzi o postać żydowskiego działacza partii BUND, Szmula Zygielbojma, który w czasie wojny starał się zaalarmować świat i opowiadać o tragicznym losie Żydów pod okupacją niemiecką. Pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Historia Zygielbojma związana jest nierozerwalnie z Chełmem. W okresie międzywojennym zajmował się tutaj działalnością charytatywną i oświatową. Zygielbojm popełnił samobójstwo w 1943 roku. Akt ten miał być odpowiedzią na klęskę powstania w getcie warszawskim oraz milczenie świata wobec tragedii narodu żydowskiego. 

Władze Chełma postanowiły upamiętnić tego działacza już w 2008 roku. Wówczas, dzięki inicjatywie Towarzystwa Jana Karskiego oraz Lubelskiej Izby Rzemieślniczej, wmurowano przy ul. Narutowicza pamiątkową tablicę. 

Obecnie planowane jest zagospodarowanie skweru zlokalizowanego przy ul. Mickiewicza i ma to być nowe miejsce poświęcone Zygielbojmowi. Na skwerze mają zostać m.in. zaplanowane nowe nasadzenia, zamontowane oświetlenie, ławeczki oraz wyremontowana ściana budynku, przy której skwer się znajduje. W centralnym punkcie ma stanąć ławeczka z rzeźbą polityka. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Adam 31.05.2022 17:00
Tak był ten pan dla POLSKI ciemiężycielem. Moi dziadkowie z Chełma pamiętają.

Megan 30.05.2022 20:04
Ten człowiek mieszkał w Chełmie przez 2 lata, dla mieszkańców naszego miasta niczego nie zrobił, ale działał w źydowskiej organizacji Bund, a w niej działał tylko na rzecz swoich ziomków.

bond 30.05.2022 17:39
https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/bund-socjalistyczny-powszechny-zydowski-zwiazek-robotniczy-bund-w-lublinie-w-dwudziestoleciu-miedzywojennym/

Mieszkaniec Chełma 30.05.2022 11:15
Gdzie tu antysemityzm? Bardzo słuszny transparent.

kibol 30.05.2022 10:08
A pan prezydent JB chce klub z dobrodziejstwem inwentarza przyjąć pod swój garnuszek ?

ja 30.05.2022 08:59
Proste rozwiązane jest na to: ucinać im miejski hajs za takie "incydenty", skończy się kasa to się skończy antysemityzm i może pójdą po rozum do głowy następnym razem.

kasia 30.05.2022 14:14
Rozumu to tobie brakuje. Poucz się historii zanim coś napiszesz

KOMENTARZE
Autor komentarza: MiejscowyTreść komentarza: Drogi w tej gminie nie wyglądają lepiejData dodania komentarza: 02.10.2022, 06:35Źródło komentarza: Gm. Białopole. Nie dostała na węgiel i marznie. Urzędnicy ją zbyli...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: krasnystaw zaorać ,ogrodzić i utworzyć rezerwat -hejData dodania komentarza: 01.10.2022, 18:36Źródło komentarza: Nasi mieszkańcy protestowali w Warszawie. "Spółka CPK nas nie słucha"Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: Coraz skromniejsze te przystaneczki nie oslonia ani od deszczu ,wiatru ,a nawet slonca jednym slowem slabiutko to wyszlo.Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:13Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiaryAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Karac karac jeszcze raz karac za probe omijania prawa wszystkie podmioty .Data dodania komentarza: 01.10.2022, 16:09Źródło komentarza: Biedronka znów coś kombinuje w sprawie otwarcia sklepów w niedzielę?Autor komentarza: JonTreść komentarza: Kiedy zostaną zamontowane stare wiaty, a zezłomowane nowe? To teraz miasto będzie musiało zakupić pojazdy w których będzie max 10 miejsc siedzących natomiast pozostałe wolne miejsca będą stanowiskami dla matek z wózkami i osób niepełnosprawnych i w całości niskopodłogowe. Miejsca siedzące w takim przypadku byłyby zlokalizowane tylko w nadkolach, ewentualnie za tylnymi drzwiami. W obecnej flocie CLA każdy autobus ma wydzielone maksymalnie 2 miejsca dla osób poruszających cię na wózku lub matek z maluteńkimi dzieciaczkamiData dodania komentarza: 01.10.2022, 00:25Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama