Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 18:17
Reklama

Polska zamówiła miliony szczepionek, których nie wykorzysta

67 milionów dawek szczepionek ma w tym roku trafić do Polski. Problem w tym, że nie zużyjemy takiej liczby wakcyn, a pieniędzy potrzebujemy na inne cele.
Polska zamówiła miliony szczepionek, których nie wykorzysta
Autor: iStock

Dotychczas w Polsce wykonano łącznie nieco ponad 54 miliony szczepień. Tymczasem jeszcze w tym roku ma do nas trafić kolejnych 67 milionów wakcyn, czyli o 13 milinów więcej niż zużyliśmy do tej pory. Kolejnych 25 milionów czeka na pacjentów w magazynach. Tymczasem zabiegowi poddaje się zaledwie kilka tysięcy osób dziennie.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, rząd domaga się w związku z tym renegocjacji umowy z Pfizerem. Według informacji dziennika, Mateusz Morawiecki napisał w tej sprawie do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Premier proponuje przesunięcie terminu dostaw lub rozłożenie ich na 10 lat. Możliwa jest również zamiana szczepionek na inne produkty tej firmy.

„Jak dowiedział się DGP, w ubiegłym tygodniu odbyło się już w tej sprawie jedno spotkanie – udział wzięli w nim m.in. przedstawiciele komisji, firmy Pfizer oraz minister zdrowia Adam Niedzielski. We wtorek ma się odbyć następne” – czytamy w publikacji.

„DGP” wskazuje również, że nowe dostawy szczepionek zmarnują się nawet w sytuacji, kiedy rząd zarekomenduje przyjmowanie czwartej ich dawki. Mają jednak być do tego typowane przede wszystkim osoby powyżej 80. roku życia i te o obniżonej odporności.

W liście skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej, premier wskazuje również na wysokie koszty leczenia uchodźców z Ukrainy, które najbardziej dotkną Polskę. Na podstawie danych NFZ gazeta wyliczyła, że objęcie opieką medyczną migrantów to 200 milionów złotych miesięcznie na każdy milion Ukraińców.

„To my musimy im zapewnić leczenie. A to kosztuje” – cytuje dziennik swojego informatora, podkreślając, że niechciane szczepionki obciążą publiczny budżet o kolejnych 6 miliardów złotych.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gg 21.04.2022 20:37
Niech sobie teraz co tydzień walą dawke

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Obiektywny mieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli chcesz pisać o dziurach to napisz "puki" co o swojej dziurze intelektualnej w swojej głowie pełnej nienawiści. Bo z tym na drogach w Białopolu jest o wiele lepiej.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 07:04Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskotece
Reklama
Reklama