Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od 1 marca niemal bez obostrzeń i z nową szczepionką

Malejąca liczba zakażeń koronawirusem sprawiła, że rządzący znieśli prawie wszystkie obostrzenia. Na razie zostanie z nami tylko kilka obowiązujących dotychczas zasad. Co zatem zmieni się od 1 marca?
Od 1 marca niemal bez obostrzeń i z nową szczepionką
Autor: KPRM

- Kolejne kraje europejskie znoszą restrykcje i obostrzenia i wracają do normalności, jednocześnie cały czas zachęcając do szczepień. Pandemia pokazała, czym są szczepienia i jak bardzo chronią przede wszystkim przed zgonem. Wraz z malejącym natężeniem epidemii z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość – mówił na dzisiejszej (23 lutego) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Towarzyszący mu minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, że stale obserwowana jest tendencja spadkowa zakażeń, których średnia wynosi obecnie 20 tysięcy dziennie.

- Decyzja, którą komunikujemy, jest oparta na analizie trendów epidemicznych. Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Właściwie zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa – wyjaśniał szef resortu. - Celem naszej polityki epidemicznej jest sprowadzenie zakażenia koronawirusem do takiego zjawiska, jak mamy sezonowe zachorowania na grypę – dodał.

Oto lista zmian po 1 marca:

- utrzymany zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych,
- utrzymana będzie również izolacja i kwarantanna dla osób zakażonych i współdomowników,
- utrzymana zostaje kwarantanna przyjazdowa,
- przywrócona zostanie praca stacjonarna urzędników,
- wygaszone zostaną wszystkie limity osób w sklepach, restauracjach, klubach, kościołach i pozostałych tego typu miejscach,
- zniesione zostaną zakazy organizowania imprez tanecznych.

Szczepionka na omikron

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „wariant omikron jest nieporównywalnie mniej niebezpieczny niż delta”. Mimo to w Polsce pojawi się niebawem szczepionka pod nazwą Nuvaxovid, która dedykowana będzie m.in. właśnie tej odmianie wirusa. Podawana będzie osobom pełnoletnim. Jako dawka przypominająca preparat ten ma nie tylko chronić przed omikronem, ale również podnosić ogólną odporność organizmu na COVID-19.

- Liczę, że dzięki szczepionce Nuvaxovid zwiększymy poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. To tradycyjna białkowa szczepionka na wzór szczepionek, którymi szczepimy się od dziesiątek lat. Wszystkie szczepionki dopuszczone w Unii Europejskiej i Polsce są skuteczne i bezpieczne – mówił w rozmowie z "Faktem" minister Adam Niedzielski.

Podawanie leku rozpocznie się 1 marca.

Z raportu ministerstwa

Według raportu Ministerstwa Zdrowia z 23 lutego, minionej doby odnotowano 20 456 zakażeń koronawirusem (w tym 2 269 ponownych zakażeń).

Zakażenia pochodzą z województw:

mazowieckiego (3394),

wielkopolskiego (2939),

kujawsko-pomorskiego (2161),

zachodniopomorskiego (1421),

śląskiego (1407),

dolnośląskiego (1323),

łódzkiego (1109),

lubelskiego (1069),

pomorskiego (1046),

małopolskiego (1019),

warmińsko-mazurskiego (950),

lubuskiego (789),

świętokrzyskiego (634),

podlaskiego (448),

opolskiego (327),

podkarpackiego (320).

Z powodu Covid-19 zmarły 92 osoby, 268 osób zmarło z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami.

Od początku pandemii w Polsce doszło do 5 602 680 zakażeń. 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama