Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Chełm: Kolędy polskich pokoleń

Dzisiaj w chełmskiej bazylice zaśpiewa Chadek Gospel Choir. Koncert odbędzie się w ramach trasy „Kolędy Polskich Pokoleń”, która jest nowym przedsięwzięciem artystycznym ukierunkowanym na pielęgnowanie najpiękniejszych tradycji związanych z obchodami Bożego Narodzenia.
Chełm: Kolędy polskich pokoleń

Działający w obrębie Chełmskiego Domu Kultury Chadek Gospel Choir to wyjątkowa mieszanka muzycznego doświadczenia i wigoru, znakomitego brzmienia i energii. Wyjątkowymi gośćmi koncertu będą: Magda Badalska - wokalistka Gospel Rain i Rubik Music School oraz Mariusz Matera - niezwykły wokalista, obdarzony wyjątkową skalą i barwą głosu, związany z niezliczonymi projektami muzycznymi, nie tylko Chełma i regionu.

Koncert odbywa się w ramach trasy „Kolędy Polskich Pokoleń”. Głównym jej celem jest organizacja trzech koncertów, na które złożą się najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, powstałe w różnych stuleciach i pokoleniach Polskiej historii. Głównym pomysłodawcą projektu i twórcą koncertów jest Grzegorz Głuch - kompozytor, dyrygent, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny, wokalista, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i doświadczonych twórców oraz animatorów muzyki gospel ostatnich trzydziestu lat, założyciel i lider Gospel Rain.

- Wyselekcjonowaliśmy zbiór kolęd – jednocześnie „pomników” naszej historii i jej trudnych przełomów. W zadziwiający sposób moment powstania tych utworów łączy się z sercem Narodu, jego wzlotów i upadków. Dlatego nasze koncerty mają być wyjątkową narracją o Polsce, obrazami i kontekstem tych kolęd - mówi Grzegorz Głuch, dyrygent chóru.

- Od „Anioł Pasterzom mówił” - nawiązującym do hymnu z czasów średniowiecza, „W żłobie leży” – opartym o motyw hymnu koronacyjnego króla Władysława IV, „Przybieżeli do Betlejem” - śpiewanym przez całe XVII stulecie, „Bóg się rodzi” - wyśpiewane po raz pierwszy na chwilę przed agresją Rosji i II Rozbiorem Rzeczpospolitej, „Wśród nocnej ciszy” – kolędę XIX stulecia, jakiej melodia była wykorzystywana nawet w innych pieśniach patriotycznych, „Północ już była” – jaka posłużyła Orlętom Lwowskim w 1919 do śpiewania pieśni bojowej, „Nie było miejsca dla Ciebie” - jaka powstała w 1939 i była nucona w obozach jenieckich i koncentracyjnych aż wreszcie po współczesne hymny i pastorałki.

Kolekcję utworów projektu wypełnią kolędy i pastorałki w specjalnie przygotowanych aranżacjach, w opracowaniach takich mistrzów i producentów jak: Grzegorz Urban, Filip Siejka, Piotr Nazaruk, Grzegorz Głuch.

Koncert odbywa się zgodnie z obowiązującymi regulacjami i zarządzeniami dotyczącymi pandemii koronawirusa. Wstęp jest wolny. Początek o godz. 19.

Czytaj także: Michał dostał drugie życie

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamafive kursy wakacyjne
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Reklama
Reklama
Reklama