Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:40
Reklama

Czy zawsze trzeba skrobać? Sposoby na zamarznięte szyby samochodowe

Zmora kierowców – codzienne, poranne skrobanie szyb. Czy to konieczność? Okazuje się, że są sposoby na uniknięcie tej czynności.
Czy zawsze trzeba skrobać? Sposoby na zamarznięte szyby samochodowe
Autor: iStock

Jeżeli ktoś decyduje się prowadzić auto z szybami zasłoniętymi szronem i zamarzniętym śniegiem naraża się na mandat. Nie wystarczy wyskrobać „okienko”, aby móc jechać. Szyba ma być czysta. Dlatego właśnie w mroźne dni kierowcy zaczynają podróż od usuwania szronu. Gdy jest bardzo zimno, to nie jest szybka i prosta czynność. Często trzeba na nią poświęcić długie minuty.

Jak sobie z tym radzić? Oczywiście trzeba wziąć w dłoń skrobaczkę, zmiotkę, włączyć ciepły nawiew i skierować strumień na szybę. Tu trzeba zaznaczyć, że za odśnieżanie auta przy włączonym silniku także można otrzymać mandat. Są jednak także inne sposoby. Najlepszym jest oczywiście trzymanie auta w garażu. W takim przypadku o zamarzniętych szybach nie ma mowy. Co jednak gdy ktoś nie ma takich możliwości.

Można zastosować osłony na przednie szyby. Zazwyczaj takie płachty wykonane są z użyciem srebrnej folii. W mroźne noce i dni szron nie osadza się na szybie, ale właśnie na osłonie, którą przed jazdą się zdejmuje.

Kolejny sposób to chemiczny odmrażacz w spray lub spryskiwaczu. Wystarczy popsikać tym środkiem szybę i chwilę poczekać, aby szron zaczął odczepiać się od powierzchni. Następnie należy tylko włączyć wycieraczki, aby usunęły problematyczne resztki. Można także użyć zmiotki.

Kierowcy chwalą sobie tę metodę, bo używając skrobaczki można np. uszkodzić gumowe uszczelki lub plastikowe elementy. Odmrażacz nie powoduje takich zmartwień. Dodatkowo niektóre preparaty, na jakiś czas, zapobiegają przed ponownym osiadaniem szronu.

Jeżeli ktoś nie chce używać chemii, może spróbować któregoś z domowych sposobów. Niektórzy kierowcy używają wody z octem. Kolejną mieszaniną jest połączenie soli z wodą destylowaną. Całość trzeba zagotować, ale używać po ostygnięciu. Złym natomiast pomysłem jest polewanie szyby wrzątkiem. Jeżeli ktoś wpadnie na takie rozwiązanie, musi liczyć się z tym, że szyba może pęknąć.

Równie nieprzyjemne jest skrobanie lusterek bocznych. Na to także jest sposób. Wystarczy założyć na nie małe reklamówki. Ten sposób działa tak samo jak ochronna płachta na szybie przedniej. Problemem są także przymarzające wycieraczki. Można tego uniknąć przecierając je, co jakiś czas, szmatką nasączoną alkoholem.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mg 24.01.2022 10:43
....zbieranie lodu wycieraczkami też może powodować ich uszkodzenie!...., a sól czy ocet to także chemia!!....;)

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama