Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Wystawa: Chełm jest jego imię, historia miasta opowiedziana w muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Chełm jest jego imię…. ". Na ekspozycji w układzie chronologicznym przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z przeszłości miasta od X do XX wieku.
Wystawa: Chełm jest jego imię, historia miasta opowiedziana w muzeum

Autor: Fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej

Obok archiwaliów, fotografii, militariów, planów miasta, pamiątek historycznych z różnych epok, portretów i dzieł sztuki reprezentujących wielokulturowość tych terenów, zaprezentowane zostały zabytki archeologiczne pozyskane na terenie miasta i w najbliższej okolicy. Wszystkie pokazane oryginały pochodzą ze zbiorów chełmskiego muzeum.

- Powiększenia na planszach graficznych, reprodukcje fotografii, planów i archiwalnych dokumentów zostały wykonane w oparciu o pozyskane podczas kwerend archiwalia, dokumenty, fotografie udostępnione nam przez różne instytucje i osoby prywatne, a także ze zbiorów własnych muzeum - informuje Natalia Jędruszczak, dyrektor MZCh. -  Aby ułatwić zwiedzanie turystom z kraju i z zagranicy, teksty na ekspozycji zostały przygotowane w językach polskim i angielskim.

Ekspozycję wzbogacają projekcje filmów z ożywioną archiwalną fotografią, specjalnie nakręconych na potrzeby wystawy.

- Wystawa nie została do końca zrealizowana zgodnie z zamierzeniami. Ze względów finansowych musieliśmy zrezygnować z pewnych działań. Ale planujemy uzupełnienie ekspozycji o nowoczesny sprzęt multimedialny - dodaje Jędruszczak. - W tym celu w 2021 roku przygotowaliśmy i złożyliśmy do ministerstwa projekt na zakup sprzętu do wystawy.

Ekspozycja powstała dzięki dofinansowaniu od ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacja pochodzi z Funduszu Promocji Kultury. Wystawę można oglądać w salach muzeum w budynku przy ulicy Lubelskiej 57.

W ramach projektu udało się też przeprowadzić konserwację kilkunastu zabytków, które właśnie zostały udostępnione zwiedzającym. Wśród najważniejszych jest m.in. dokument przyjęcia w depozyt obrazu Matki Boskiej Chełmskiej z katedry unickiej w Chełmie przez króla Jana Kazimierza, z podpisem króla i sekretarza oraz wielką pieczęcią koronną, datowany na 10 maja 1651 r. Równie cennym dla naszej historii jest starodruk z 1782 roku pt. „Koronacya Cudownego Obrazu Nayswietszey Maryi Panny w Chełmskiej Katedrze 1765" Maksymiliana Ryłło czy też fragment zwoju „Tory”, pochodzący prawdopodobnie ze starej synagogi spalonej podczas II wojny światowej.

Czytaj także: Wystawa: Karnawałowe maski weneckie

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NikitaTreść komentarza: Dobre serce? Raczej chciala zarobićData dodania komentarza: 03.05.2024, 00:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Jak mam jechać przez Wojsławicką czy Kolejową to wybieram okrężną drogę. A na Szpitalnej to już grube przegięcie z tym zwalniaczami - tory wystarczą.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 20:17Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: AsdfTreść komentarza: Ale jakie są konkretnie te zarzuty?Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:11Źródło komentarza: Gm. Siedliszcze. Joanna Bartnik chce trzeciej tury. Złożyła protest wyborczyAutor komentarza: Pierre DolnientyTreść komentarza: Ostatnio zamontowane progi są regularnie mijane środkiem drogi przez różnych cwaniaków, którzy mają w doopie nadjeżdżające z naprzeciwka pojazdy.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 19:09Źródło komentarza: Chełm. Zderzenie na rondzie turbinowymAutor komentarza: Majster-RuraTreść komentarza: Przecież odkąd przyjęliśmy władzę, to nie kto inny, tylko Donald Tusk (czy ktoś go lubi, czy nie), wywalczył gigantyczne pieniądze dla Polski, tj. ponad 600 miliardów złotych- większej obłudy i zarozumialstwa wymyslić się nie da ,dokładnie jak z działalnościa posła na rzecz Chełma, praktycznie zerowa ,a zadufanie w sobie pod niebiosaData dodania komentarza: 02.05.2024, 16:59Źródło komentarza: Krzysztof Grabczuk: Musimy mieć silną reprezentację w Unii Europejskiej!
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama