Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gm. Chełm: Lipy zapisane do lekarza drzew

Dwie pomnikowe lipy z parku podworskiego w Stawie będą miały wykonane specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne. Kosztować będą 5 tys. 200 zł. Zapłaci gmina Chełm.
Gm. Chełm: Lipy zapisane do lekarza drzew

- Na terenie gminy Chełm mamy 8 pomników przyrody, z tego dwa znajdują się w miejscowości Staw - mówi Mirosław Mysiak, dyrektor wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i obrony cywilnej.

Mowa o dwóch potężnych lipach, które ochroną objęto w 1987 roku. Wtedy ich obwód pnia wynosił ponad 600 cm. Obecnie mają już w obwodzie ponad 700 cm.

- Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody organem ustanawiającym pomniki przyrody jest rada gminy. Wobec tego każdy przewidywany zakres prac na tym pomniku wymaga uzgodnienia z Radą Gminy Chełm - dodaje Mysiak.

Takie uzgodnienia odbyły się podczas ostatniej sesji. Podjęto wówczas uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich. Na ich wykonanie zgodę wyraziła również właścicielka nieruchomości. Prace mają się rozpocząć po 15 listopada. Wykona je specjalistyczna firma.

- Muszę przyznać, że drzewa widziałem. Są naprawdę okazałe. Warto je zobaczyć. Wymagają wykonania zabiegu. Jest niezbędny - zapewnia Mysiak.

Prace będą polegały na usunięciu obumarłych konarów, jemioły, wykonaniu wiązań elastycznych między konarami, aby wytrzymały silne wiatry. Ich zlecenie ma związek z kontrolą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie, która odbyła się 22 lutego w zabytkowym parku w Stawie. W zaleceniach pokontrolnych stwierdzono, iż w obrębie całego parku znajduje się wiele martwych i zamierających drzew, m.in. porażonych grzybami i jemiołą. Ekspertyza dentrologiczna lip potwierdziła konieczność poprawy ich stanu poprzez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama