Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 07:43
Reklama

Chełm: Kociuba donosi na Banaszka

To ciąg dalszy wojny o włączenie ośmiu sołectw gminy Chełm do miasta. Wójt gminy Chełm, Wiesław Kociuba złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Chełma Jakuba Banaszka.
Chełm: Kociuba donosi na Banaszka

Z doniesienia do prokuratury wynika, że prezydent - składając w dniu 31 sierpnia pismo do wojewody w sprawie zmiany granic - nie miał upoważnienia Rady Miasta Chełm przez co, zdaniem wójta Kociuby, "przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego".

W odpowiedzi na to miasto Chełm poinformowało opinię publiczną, że do całej sprawy podchodzi ze spokojem, argumentując, że: "żadne postępowanie w znaczeniu nadanym przepisami kodeksu postępowania administracyjnego nie jest prowadzone, a zwłaszcza na wniosek prezydenta miasta Chełm". Jakub Banaszek ponadto zapewnia, że nie mógł wszcząć całej procedury, ponieważ ta została wszczęta przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Czyn prezydenta miasta Chełm, moim zdaniem, wypełnia znamiona przestępstwa określone w artykule 231 par. 1 kodeksu karnego, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia  wolności do lat trzech - mówi wójt Kociuba.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Chełma wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Lublinie 6 października. Jest tam wniosek o przesłuchanie w sprawie: prezydenta Jakuba Banaszka, wójta Wiesława Kociubę, przewodniczącego rady miasta Longina Bożeńskiego.

W uzasadnieniu zawarto informację, że 31 sierpnia br. prezydent Banaszek skierował za pośrednictwem wojewody do właściwego ministra wniosek dotyczący zmiany granic miasta Chełm. Miał go umotywować działaniami mającymi na celu zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Chełma. Zdaniem wójta, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, uprawnienie do złożenia takiego wniosku ma wyłącznie rada gminy lub miasta, która powinna do wniosku dołączyć uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami. Forsowane przez prezydenta miasta zmiany doprowadzą do utraty znacznej powierzchni gminy, a w konsekwencji dochodów, które zabezpieczały prawidłowe jej funkcjonowanie i rozwój. To, zdaniem wnioskodawcy, spowoduje też zerwanie więzi społecznych i historycznych, co ma świadczyć również o działaniu na szkodę interesu publicznego.

Pismo od wójta zostało zarejestrowane w lubelskiej prokuraturze przy ul. Chmielnej i przekazane według właściwości do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.

Czytaj także: Mieszkańcy gminy kontra prezydent miasta

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 14.10.2021 14:13
Niestety i tak Banaszek zrobi swoje.

Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec uchankiTreść komentarza: Z czterech już postawionych kurników śmierdzi nie miłosiernie aż płuca bolą jest to produkcja przemysłowa, sześć tygodni i gotowy kurczak, wiatraki chucza całą noc, a jak jest łapanka to nikt nie zachowuje ciszy nocnej, a co będzie przy siedemnastu, nie zachowują również standardów sanitarnych kurze truchło w postaci oborniku leży od wiosny na nieutwardzonym placu zapraszamy można zobaczyć, dodam tylko że gdy rozbudują fermę smród może być odczuwalny do 15 km pozdrawiam mieszkańców Dubienki oddalonej o 6 km, trzeba się odwołać od decyzji pani wójt i walczyć o wieś która już niedługo może nie nadawać się do zamieszkaniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:42Źródło komentarza: Gm. Dubienka. Ferma w Uchańce zostanie rozbudowanaAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: Wójta trzeba ochronić od takich fałszywych przyjaciół bo z wrogami daje sobie radę. Stan dróg w tej gminie jest naprawdę przyzwoity, co nie znaczy że przydał by się asfalt w polach. Ale dlatego że rządzi 25 lat to i w polach w tej gminie też już jest asfalt.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:36Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt Maruszewski jak rasowy strateg. Ofensywa inwestycyjna trwa.Autor komentarza: Były SołtysTreść komentarza: A czy wiesz, że Gmina nie musiała a dofinansowała zadanie wojewódzkie jakim była budowa chodników kwotą blisko 3 mln zł, którą własnie ktoś pozyskał z Polskiego Ładu. Nie piszę kto żebyś chociaż trochę jak większość mieszkańców cieszył się z tej inwestycji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:15Źródło komentarza: Region. Władze województwa przymierzają się do remontu drogi z Chełma do BiałopolaAutor komentarza: ahchkoTreść komentarza: czemu nie dziwi, że Okuninka xDData dodania komentarza: 08.08.2022, 21:05Źródło komentarza: Okuninka. Cztery kobiety pobiły się na dyskoteceAutor komentarza: Też mieszkaniecTreść komentarza: Na razie Henio musi czekać bo nie jest jeszcze Starostą.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 21:00Źródło komentarza: Gm. Białopole. Remont powiatówek znacznie się oddala
Reklama
Reklama