Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 06:04
Reklama

Gm. Włodawa: Strażacy na ratunek uchodźcom

Dramatyczna akcja przy rzece Tarasience. Włodawscy strażacy uratowali trójkę uchodźców, którzy topili się w bagnach. Skrajnie wyczerpani Syryjczycy trafili do szpitala. Złożyli wniosek o ochronę międzynarodową. Na razie są na kwarantannie.
Gm. Włodawa: Strażacy na ratunek uchodźcom

Informację o trzech osobach potrzebujących pomocy, które znajdowały się w okolicach rzeki Tarasienki, włodawsy strażacy otrzymali we wtorek (28 września) o godzinie 19.17. To miejsce poza pasem objętym stanem wyjątkowym, oddalone o kilka kilometrów od trójstyku granic Polski, Białorusi i Ukrainy.

Na akcję pojechały dwa zastępy z JRG Włodawa - zastęp z OSP Włodawa i OSP Orchówek oraz Specjalistyczna Grupa Wodno- Nurkowa z Lublina. Łącznie 24 ratowników.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwsze zastępy przeczesały rzekę, leśne tereny oraz pobliskie bagna – mówi starszy kapitan Wojciech Chomik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. – Dopiero po długich i żmudnych poszukiwaniach odnaleziono trzy osoby. Były wyczerpane, odwodnione, z objawami hipotermii. Kobietami (18 i 31 lat) kontakt był utrudniony. Jedna była nieprzytomna. W trochę lepszym stanie był 20-letni mężczyzna – dodaje.

Strażacy musieli ewakuować poszkodowane osoby w bezpieczne miejsce.

- Nieśli je na rękach przez około 1000 metrów przez trudne tereny bagienne. W bezpiecznym już miejscu udzielili im pierwszej pomocy do czasu przybycia na miejsce zdarzenia zespołów ratownictwa medycznego - dodaje rzecznik, który nadzorował akcję.

Obcokrajowcy trafili pod opiekę lekarzy. Dwie kobiety zabrano do szpitala we Włodawie. 20-latek został przewieziony do placówki straży granicznej.

- Ustaliliśmy, że to obywatele Syrii – poinformował nas zaraz po zdarzeniu porucznik Dariusz Sienicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Funkcjonariusze ustalają, w jaki sposób znaleźli się w Polsce, kiedy i w jakim miejscu przekroczyli granicę państwa.

Rzecznik strażaków potwierdził nam, że do potrzebujących obcokrajowców pomogła dotrzeć osoba postronna. Nie sprecyzował jednak, kim była. Jak wynika z doniesień medialnych, to aktywiści z grupy Granica dostali informację, że w bagnie przy rzece pod Włodawą topi się trójka uchodźców. O zdarzeniu zaalarmowała jedna z aktywistek, która monitorowała tereny przygraniczne. Bez wątpienia pomogła uratować życie cudzoziemcom.

Migranci z Syrii, którzy prawdopodobnie po nielegalnym przekroczeniu Bugu zgubili się na mokradłach, złożyli już wniosek o ochronę międzynarodową. Na razie zostali skierowani na 10-dniową kwarantannę, po której mają trafić do ośrodka dla cudzoziemców.

Teraz czytane: Nie wiedział, że ciągnie psa za samochodem

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FANPISTreść komentarza: A w Chelmie chca po 8500 za m2 kosmosData dodania komentarza: 08.08.2022, 10:43Źródło komentarza: Chętni są, ale nie ma pieniędzy. Coraz trudniej sprzedać teraz i dom, i mieszkanie  [RAPORT]Autor komentarza: OnaTreść komentarza: Miki zobaczymy jak teraz będą łatane i czy w ogóle będą . Będą dobre zmiany zresztą już są !!!Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:40Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: ChełmiankaTreść komentarza: Dziwne rzeczy , że spółka miejska jest niezależnym podmiotem jeśli chodzi o kasę . Naprawdę są powody do przechwałek że chce się zamknąć firmę tylko pieniędzy na wypłaty nie było . Wstyd panie prezydencie żeby ludzie nie mieli co do garnka włożyć . Jednak może przy następnych wyborach ludzie zmienią zdanie na temat pana i pana rządów .Data dodania komentarza: 08.08.2022, 07:39Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: szkoda pieniędzy na takie remonty skoro już teraz pojawiły się dziury w tych łatanych miejscachData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:53Źródło komentarza: Chełm. Pracownicy MPRD otrzymają zaległe wynagrodzeniaAutor komentarza: mikiTreść komentarza: stali tam do 18 - co najmniej 5 godzin blokowali drogęData dodania komentarza: 07.08.2022, 21:50Źródło komentarza: Chełm. Skoda zderzyła się z mercedesem na skrzyżowaniu [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama