Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

III Festiwal Sztuk Krasnych

Przez trzy dni trwać będzie w Krasnymstawie festiwal, któremu patronuje Stanisław Bojarczuk. Wydarzenie rozpocznie się 10 września. Wśród zaproszonych gości między innymi Marcin Kydryński, Adam Ferency i Alosza Awdiejew.
III Festiwal Sztuk Krasnych

W piątek, 10 września, Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do sali konferencyjnej, gdzie o godz. 17 odbędzie się spotkanie z dziennikarzem muzycznym Marcinem Kydryńskim. Niewiele osób wie, że jest on również kompozytorem, autorem tekstów, producentem, podróżnikiem i fotografem.

O godz. 19.30 w sali widowiskowej rozpocznie się koncert kapeli Maliszów. To rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Ich twórczość inspirowana jest tradycyjną muzyką regionu, z którego pochodzą, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl. Oprócz muzyki kapela zajmuje się również budową instrumentów.

W sobotę o godz. 13 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie z Moniką Śliwińską, dziennikarką i redaktorką, która redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na godzinę 15 zaplanowano spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim, dziennikarzem i reportażystą, laureatem Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.

O godz. 17 w sali widowiskowej Adam Ferency poczyta zebranym utwory Stanisława Bojarczuka. O godz. 18.30 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Orbitowskim, laureatem m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla.

Na finał tego dnia wystąpi Alosza Awdiejew z programem jubileuszowym „Ech raz, jeszcze raz". Mistrz scenicznego dowcipu zaprezentuje się w nowej odsłonie muzycznej. Artysta wyczaruje niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów i szemranego półświatka Odessy czy pieśni cygańskich. Warto zaznaczyć, że Awdiejew od przeszło 50 lat mieszka w Polsce, a od ćwierć wieku jest - jak sam żartuje - "legalnym Polakiem z wyboru, a nie z przymusu". Dlaczego "legalnym"? Dlatego, że minęło już 25 lat od chwili, kiedy uzyskał polskie obywatelstwo. Związek z Polską zaowocował nie tylko profesurą na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale i pracą artystyczną - Alosza świętuje nie tylko 80. urodziny, ale również jubileusz 45-lecia współpracy z krakowską "Piwnicą pod Baranami".

12 września KDK zaprasza z kolei na spektakl „Gdy przyjdzie sen” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.

Na wszystkie wydarzenia, oprócz niedzielnego spektaklu, wstęp wolny. Zaproszenia dostępne w kasie KDK.

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama