Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 20:02
Reklama

Chełm: Wirus szkołom niestraszny

"Uzbrojeni" w płyny do dezynfekcji i maseczki rozpoczęli nowy rok szkolny. Około 6500 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ponad 1200 pracowników pedagogicznych powróciło po przerwie wakacyjnej do szkół miejskich. Na jak długo? Tego nikt nie wie.
Chełm: Wirus szkołom niestraszny

- Wdrożyliśmy wszystkie procedury bezpieczeństwa i higieny związane z Covid, jakie otrzymaliśmy od Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i sanepidu. Są identyczne jak w ubiegły roku - tłumaczy Edyta Chudoba, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. - W częściach wspólnych placówki jest obowiązek noszenia maseczek. Jeśli chodzi o sale lekcyjne, tę decyzję pozostawiamy uczniom.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego szkoła była ozonowana. Wszędzie znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji. Wszyscy uczniowie i pracownicy otrzymali maseczki podczas rozpoczęcia roku.

- Będziemy korzystać z trzech wejść do szkoły. Wszystkich gości obowiązuje na terenie placówki noszenie maseczek. Interesanci w sekretariacie przyjmowani są pojedynczo - wylicza dyrektor Chudoba.

W ciągu dnia uczniowie nie zmieniają sal. Przemieszczają się jedynie na zajęcia wychowania fizycznego i gdy konieczne są lekcje w pracowniach przedmiotowych.

Ilu uczniów Ekonomów jest już zaszczepionych? Takich informacji szkoła nie posiada i nie zbiera. - Nie pytamy o to, nie prowadzimy żadnych ankiet, ale informujemy, gdzie można się zaszczepić, dlaczego warto to zrobić. Ten temat ma być poruszany na godzinach wychowawczych i wychowania do życia w rodzinie - dodaje dyrektorka ZSEiM.

Maseczek nie rozdawano podczas rozpoczęcia roku szkolnego w I LO. Jak tłumaczy dyrektor Halina Smyk, obowiązek ich zapewnienia spoczywa na rodzicach. - Przy wejściu do szkoły leżą maseczki, gdyby ktoś zapomniał - dodaje dyrektorka liceum.

Szkoła przestrzega wyznaczonych procedur. Wydzielone jest izolatorium na wypadek zakażenia koronawirusem. Odbywają się zajęcia na pływalni. Mogą korzystać z niej uczniowie i  osoby z zewnątrz. Na razie nie ma żadnych ograniczeń.

- Uczniowie mogą poinformować nas o tym, że się zaszczepili, ale nie muszą. Nie mają takiego obowiązku - tłumaczy dyrektor IV LO Marzena Koprukowniak. - Jesteśmy w kontakcie z firmą zajmującą się szczepieniami. Jeśli będzie zainteresowanie, to punkt możemy utworzyć także w szkole. 

W Szkole Podstawowej nr 6 (dawnej Jedenastce) zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego - w czwartek i piątek - odbyły się zebrania z rodzicami, na których nauczyciele mieli informować o zasadach, jakie obowiązują w szkole w związku z pandemią. - Są one niemal takie same jak w roku ubiegłym. Wietrzenie sal, dezynfekcja, maseczki - mówi dyrektor Andrzej Kosiniec. - Czekamy na obiecane materiały z ministerstwa, czyli dozowniki, płyny, maseczki. Na razie zabezpieczeni jesteśmy pod tym względem na miesiąc.

Pierwszy tydzień w szkole, jak tłumaczy dyrektor ma charakter informacyjny. Grono pedagogiczne przekazuje informacje na temat funkcjonowania placówki oraz szczepień. W drugim tygodniu zbierane mają być deklaracje od rodziców, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci. Trzeci tydzień będzie tygodniem szczepień.

- Szczepienia będą wykonywane w przychodni przyszpitalnej - informuje Kosiniec. - W VI klasie mamy 50 uczniów, w VII-113 i w VIII-124, czyli w sumie 287 uczniów potencjalnie mogłoby być zaszczepionych. Nie mam wiedzy, ile konkretnie uczniów jest zaszczepionych, ale raczej niewielu.

W Szkole Podstawowej nr 5 uczniowie mają do dyspozycji kilka wejść do budynku. Posiłki w stołówce organizowane są o różnych porach, tak aby jak najmniej osób miało ze sobą styczność.

- Rozpoczęliśmy także kampanię informacyjną wśród rodziców na temat szczepień. W zależności od tego, ile będziemy mieć deklaracji, to zorganizujemy punkt szczepień w szkole lub umożliwimy szczepienia w punkcie zbiorowym. Z naszych informacji wynika, że szczepieniu mogłoby się poddać ok. 200 dzieci od VI klasy wzwyż - podaje dyrektor Ewa Jakubowicz-Machajska

Czytaj również: Stan wyjątkowy w powiecie włodawskim

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bul 07.09.2021 09:38
Przyjdźcie i zobaczcie, jak wygląda to w praktyce.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama