Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 14:27
Reklama

Jak przygotować auto na jesień?

Ostatnie miesiące w roku to wyjątkowo uciążliwy czas dla kierowców. Częściej leje deszcz, szybciej zapada zmrok, termometry wskazują niższe temperatury. To wszystko wpływa nie tylko na swobodę jazdy, ale przekłada się również na działanie samochodu. Podpowiadamy, jak przygotować pojazd do jesieni.
Jak przygotować auto na jesień?
Autor: iStock

Zacznij od środka

Po wakacyjnych przygodach, we wnętrzach naszych samochodów mogą zalegać nieczystości. Właśnie teraz jest doskonały moment na zadbanie o detale. Warto poświęcić czas na wyczyszczenie najgłębszych zakamarków pojazdu z pyłu, roztoczy czy piachu. Dokładne odkurzanie, czyszczenie tapicerki i nawiewów oraz solidne wietrzenie to podstawowe zadania, które powinien wykonać każdy kierowca, aby przywrócić maszynie blask i pozbyć się brzydkich zapachów.

Na rynku dostępna jest cała gama produktów do tego przeznaczonych: od sprayów, chusteczek i płynów do kokpitu, przez pianki i detergenty do prania tapicerki, aż po mleczka do skórzanych siedzeń i szczoteczki do czyszczenia nawiewów. Dla bardziej wybrednych dobrym pomysłem będzie skorzystanie z usług myjni samochodowych oraz zakładów zajmujących się auto detailingiem (czyszczeniem kompleksowym). Specjaliści zadbają o to, aby sprzątanie wykonane było na najwyższym poziomie, używając do tego celu profesjonalnych kosmetyków samochodowych. Pomogą też przywrócić czystość tapicerki i osuszyć wnętrze auta. W czasie, kiedy panuje niższa temperatura i trudniej jest odparować nadmiar wilgoci, warto pozostawić w samochodzie specjalny pochłaniacz - kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Zadbaj o sprawne hamulce

Hamulce samochodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Dzięki regularnej ocenie stanu elementów tego układu, możemy przez cały rok dbać o to, aby pełniły swoją funkcję prawidłowo. Jesienią jest to szczególnie ważne, ponieważ opady deszczu, zalegające liście i niższa temperatura sprawiają, że wydłuża się droga hamowania. Należy pamiętać, że zużywają się nie tylko klocki i tarcze, ale również płyn hamulcowy. Renomowane warsztaty samochodowe oferują przegląd tych elementów i ewentualną ich wymianę. Badanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, natomiast cena podzespołów zależna jest już od konkretnego modelu pojazdu.

Opony nie tylko zimą

Aby opony właściwie reagowały na zwiększoną ilość opadów, muszą mieć minimum 1,6 mm bieżnika. Żeby go zmierzyć, konieczne jest posiadanie odpowiedniego przyrządu. Można zrobić to również w każdym warsztacie samochodowym. Zaniedbanie tego aspektu może prowadzić do tzw. akwaplanacji. To niebezpieczna sytuacja, w której opona traci swoją przyczepność, ponieważ nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody z nawierzchni, po której się toczy. W rezultacie kierowca traci panowanie nad pojazdem. Komplet nowych opon można kupić już za ok. tysiąc złotych. Za usługę wymiany zapłacimy średnio od 40 do 80 zł.

Szyba czołowa

Jesienią, kiedy na zewnątrz panuje wzmożona wilgoć, częściej w pojazdach parują szyby. Na rynku motoryzacyjnym dostępne są specjalne kosmetyki samochodowe, które pomogą temu zaradzić, np. płyny do czyszczenia szyb z funkcją „antypara” lub specjalne pianki. Skuteczna, choć nie tak trwała jak profesjonalne środki, jest też pianka do golenia – wystarczy wetrzeć ją w szybę. Zdarza się, że odpowiedzialny za parowanie jest zanieczyszczony filtr kabinowy. Koszt nowego zaczyna się od kilkudziesięciu, a kończy na kilkuset złotych. Im starsze i bardziej popularne auto, tym cena będzie niższa. Za usługę w warsztacie samochodowym nie powinniśmy zapłacić więcej niż 50 zł.

Dobra widoczność

Jeśli reflektory twojego auta działają, nie oznacza to jeszcze dobrej widoczności. Jesienią, zwłaszcza w kiedy przechodzimy z czasu letniego na zimowy, warto zadbać o pełnowartościowe źródło światła. Tylko prawidłowo padający jego strumień daje gwarancję dobrej widoczności, dlatego przed wyruszeniem w drogę, dobrym pomysłem jest sprawdzenie ustawienia reflektorów na stacji diagnostycznej. Usługa nie powinna być droższa niż 20 – 30 zł. Lepsze doświetlenie zapewnią też wypolerowane lampy. Preparaty do tego przeznaczone dostępne są w sklepach motoryzacyjnych oraz marketach. Ponadto ważne jest zadbanie o to, aby wycieraczki samochodowe dokładnie zbierały wodę. Pióra można wymieniać samodzielnie, a ich koszt to ok. 10 zł przy najtańszej opcji, aż po ok. 100 zł jeśli zdecydujemy się na produkty markowe. Alternatywnie można zaopatrzyć się w specjalną ostrzałkę, która w prosty sposób pomoże poprawić jakość pióra, bez konieczności wymiany.

Zabezpiecz na zewnątrz

Błoto, wiatr, piasek, spadające liście – jesienią zarówno lakier, jak i podwozie samochodu, narażone są na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Aby tego uniknąć, dobrym rozwiązaniem będzie wybór jednego z wielu kosmetyków dostępnych w sklepach i na działach motoryzacyjnych. Np. użycie wosku sprawi, że brud będzie spływał po karoserii razem z deszczem. Producenci opisują na opakowaniach, w jaki sposób należy używać danego środka, aby wykazywał skuteczne działanie. W przypadku lakieru, najczęściej wystarczy wetrzeć preparat, np. pastę lub krem w karoserię. Jeśli chcemy zaaplikować środki antykorozyjne do podwozia, przydałby się kanał, tak aby dotrzeć do spodnich części auta, które chcemy zabezpieczyć. Glinkowanie, woskowanie, polimeryzacja - profesjonalne usługi konserwacji oferują również myjnie samochodowe oraz zakłady auto detailingu. Środki chemiczne do samodzielnego użycia możemy kupić już za kilkanaście złotych. Zwykle przybierają postać płynów, których użyjemy podczas mycia lub past do wcierania. Jeśli zdecydujemy się oddać pojazd w ręce specjalistów, usługa kosztować będzie od ok. kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od stopnia zaawansowana zabiegu oraz użytej do tego celu kosmetyki. Mamy jednak wtedy gwarancję, że będzie to zrobione dokładnie. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama
Reklama