Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 10:52
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Etno klimaty na rozpoczęcie sezonu

Chełmski Dom Kultury szykuje dla chełmian wydarzenie, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było. W dniach 3-4 lipca w chełmskim amfiteatrze odbędzie się Etno Festiwal "sKRAJ Kultury". - Będzie wszystko: do tańca, do posłuchania, do oglądania, do zjedzenia i wypicia! - zapowiadają organizatorzy.
Etno klimaty na rozpoczęcie sezonu

Autor: Fot. ChDK

- Kultura ludowa jest teraz najzwyczajniej „modna”. Widać to po ilości tego typu festiwali w Polsce. Tradycja ludowa jest spójnikiem między pokoleniami. Tym bardziej że formuła naszego festiwalu jest bardzo szeroka – pojawią się propozycje zarówno dla młodych odbiorców, czyli koncerty bardzo nowocześnie grających zespołów z kręgu muzyki folkowej, jak i bardzo tradycyjne formy, takie jak występy zespołów pieśni i tańca - tłumaczy Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor ChDK. - Będą więc ostro, folkowo grające zespoły, jak i kapele ludowe. Z kolei potańcówka z ludową muzyką to propozycja zarówno dla 60-latka, jak i dla 20-latka.

sKraj jest takim festiwalem, z którym organizatorzy wiążą duże nadzieje ze względu na atrakcyjność, wielość propozycji i szeroką grupę odbiorców.

- Zależało nam również na tym, aby pokazać, że kultura ludowa nie jest zamknięta w muzeum, że jest wciąż żywa, inspirująca - dodaje Kazimierczak. - Ciekawostką tego wydarzenia będą creepy tj. opowieści ze wsi, prezentowane w ramach storytellingu, oparte na podaniach, legendach z naszego regionu.

W programie wydarzenia, poza koncertami znanych zespołów folkowych, będzie też przegląd amatorskich kapel ludowych, które zabrzmią w bardziej tradycyjny sposób. Organizatorzy zaplanowali także dwa koncerty zespołów pieśni i tańca. Będą stoiska twórców ludowych, ginących zawodów, warsztaty tańca ludowego, które poprowadzi Piotr Zgorzelski, współzałożyciel warszawskiego „Domu Tańca”, twórca autorskiego programu zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Warsztaty ze śpiewu białego poprowadzi Elżbieta Rojek, aktorka, wokalistka, choreografka, animatorka kultury i działaczka na rzecz integracji uchodźców oraz wielokulturowości.

Publiczność będzie mogła posłuchać na żywo m.in. zespołu Chłopcy Kontra Basia, Orkiestry Św. Mikołaja, a także kapeli Zawierucha – zwycięzcy tegorocznej edycji Festiwalu Nowa Tradycja.

Wstęp na imprezę będzie nieodpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama