Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:15
Reklama

PUP znowu pod kreską

30 tys. zł dokapitalizowania chce od gminy Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne w Dubience. Nawet rada nadzorcza tej spółki jest tym zaskoczona. Pismo dostała dzień przed sesją. - Co kilka miesięcy mamy do PUP dopompowywać pieniądze? - pyta radny gminy Grzegorz Kapyś.
PUP znowu pod kreską

PUP w Dubience należy do gminy. Do niedawna jej prezesem był Marcin Grel, który zrezygnował z tej funkcji, tłumacząc swoją decyzję względami zdrowotnymi i... brakiem współpracy z gminą. Nie odbyły się przetargi na prace zlecane przez samorząd, więc spółka nie zarobiła. Kilka tygodni po odejściu Grela okazuje się, że pilnie potrzebna jest gotówka.

Z wniosku przesłanego do rady gminy wynika, że I kwartał tego roku PUP zamknęło ze stratą ponad 122 tys. zł. Ma do zapłacenia zobowiązania terminowe w wysokości ponad 84 tys. zł. Na koncie co prawda jest ok. 27 tys. zł i planowane są przychody w wysokości 20 tys. zł, ale to i tak za mało. Brakuje ponad 37 tys. zł. By uniknąć płacenia odsetek od kredytów i przeciwdziałać utracie płynności finansowej, gmina powinna dokapitalizować swoją spółkę. Wszyscy radni są za, bo już wiele dla tej spółki poświęcili i szkoda by było to zaprzepaścić. Mają jednak dużo wątpliwości, czy jest właściwie nadzorowana. Dlatego na sesji dosyć długo nad tym dyskutowano.

- Na jednym ze spotkań roboczych były prezes spółki zapewniał nas, że jest ona w bardzo dobrej sytuacji finansowej i przynosi duże przychody. Nie dostał żadnych zleceń z gminy i jest katastrofa! Dlaczego rada nadzorcza tego nie pilnuje? - dociekał na sesji radny Grzegorz Kapyś.

Rada nadzorcza spółki dowiedziała się o kolejnej prośbie o pieniądze na dzień przed sesją. Nie zajęła w tej sprawie stanowiska, bo nie zdążyła.

- Jeśli chodzi o funkcjonowanie spółki, to mamy sytuację bardzo podobną, jaka była rok temu. Jest przejściowa. Podobną lub jeszcze gorszą mieliśmy rok temu. Spółka była monitorowana pod kątem jej likwidacji - wyjaśnia mecenas gminy Alicja Jasińska, która pełni również funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Jak wyliczyli radni, rada nadzorcza kosztuje miesięcznie 3 tys. zł. To 36 tys. zł rocznie! Podwyżkę uposażeń wdrożono od tego roku.

W gminie już kilka razy zapadła decyzja, że PUP należy ratować i wygląda na to, że będzie trzeba stale pomagać mu w "przejściowych trudnościach finansowych". Na czas wakatu na stanowisku prezesa powołano osobę go zastępującą. Ogłoszenie o naborze kandydatów na nowego prezesa, zgodnie z zapowiedziami, powinno się pojawić w Internecie już w ten poniedziałek.

- Przyjdzie nowy prezes i znowu nam będzie opowiadał, jak to on wszystko widzi kolorowo. A my będziemy co trzy miesiące pieniądze tam ładowali. Mówiło się prezesowi, że słoma nie jest nakryta, że są pracownicy, którzy nie dbają o sprzęt... - krytykował na sesji radny Kapyś. Zawnioskował o przeprowadzenie w spółce inwentaryzacji, by sprawdzić, czy nie brakuje tam nowo zakupionego sprzętu.

Najważniejszym jednak problemem PUP-u był brak zleceń z gminy. Dlatego teraz dostanie pieniądze za nic, bo nie odbyły się przetargi na planowane roboty i nie było pracy. Jak się okazuje, nikt w urzędzie gminy nie umiał i nie miał kwalifikacji, by przeprowadzić te postępowania.

- Odszedł jeden z pracowników, a drugi dopiero się wdraża. Mamy nadzieję, że pod koniec miesiąca kupimy specjalny program do przetargów. Przyszykowaliśmy front robót w tzw. starym kinie. Będziemy realizować zapytania ofertowe. Myślę, że nasza spółka wystawi odpowiednią, najniższą cenę - wyjaśnia wójt Krystyna Deniusz-Rosiak.

Mimo wielu pretensji i uwag zgłaszanych na sesji pod kątem działalności spółki, radni nawet nie chcieli słyszeć o jej likwidacji.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rado 29.05.2021 15:59
Czy w gminie Dubienka jest skarbnik? czy nie możne co miesiąc spotkać się z księgową PUP , gdzie zostanie przedstawione stan finansowy PUP, za dany miesiąc,przecież PUP jest spółką Gminy.Rada Nadzorcza powinna reagować i zgłaszać problem Wójtowi.Zarząd PUP,ponosi odpowiedzialność za prowadzenie spraw Spółki.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama