Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Poradnia nabiera blasku

To była kiedyś stara szkoła w Pławanicach, nikomu już niepotrzebna. Teraz to będzie nowoczesna poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Rozpoczęła się jej przeprowadzka z siedziby w Dubience.
Poradnia nabiera blasku

To kolejny etap zaplanowanej przez zarząd powiatu rewolucji w sieci poradni na terenie powiatu chełmskiego. Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wierzbicy już funkcjonuje. Ma siedzibę w budynku szkoły. Pozostało wykonanie podjazdu dla niepełnosprawnych. Wkrótce też rozpocznie działalność poradnia w Pławanicach, która obejmie opieką dzieci i młodzież z gmin: Kamień, Dorohusk, Dubienka, Białopole, Żmudź, Leśniowice, Wojsławice oraz niektórych sołectw w gminie Chełm. Stary budynek Szkoły Podstawowej w Pławanicach jest już niemal po remoncie, są tam przestronne, jasne i komfortowo wykończone pomieszczenia.

- Sprawdziliśmy wraz z wójtem Kamienia Dariuszem Stockim stan realizacji zadania. To już naprawdę końcówka. Wewnątrz trwało sprzątanie i mycie - mówi Grażyna Szykuła, członek Zarządu Powiatu Chełmskiego, która była pomysłodawcą tego remontu i przeprowadzki poradni.

Odnowiono korytarz, wyremontowano sale przeznaczone na diagnozę i terapię dzieci i młodzieży oraz łazienki, przystosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz budynku wykonano pochylnię dla osób niepełnosprawnych.  Wartość zadania wyniosła 268 tys. 229 zł.

Poradnia w Dubience już nie przyjmuje dzieci. Chwilowo zawieszono jej działalność z powodu Covid-19. Potem nie została wznowiona, bo rozpoczęła się przeprowadzka.

- Nie chcemy tego przedłużać, dlatego wszyscy pracownicy pojechali pomóc w porządkach i przygotowywaniu nowej siedziby. Ja też myłam okna. Jak wszyscy, to wszyscy. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni. Cieszymy się z nowej siedziby - zapewnia dyrektor Beata Adamczyk.

Poradnia w Dubience już od stycznia przyjmowała nowe dzieci, które dotychczas korzystały z tego typu wsparcia w Chełmie. Zarząd powiatu postanowił zrezygnować ze współpracy z miastem i kierować wszystkie dzieci do własnych poradni. Mimo zwiększenia liczby podległych szkół i tym samym podopiecznych, zatrudnienie pozostawiono na tym samym poziomie.

- Mam specjalistów i etatów tyle, ile potrzeba - zapewnia dyrektorka.

- Poradnia w Pławanicach zacznie pracę prawdopodobnie już w tym miesiącu. Umowy z miastem o współpracy już nie obowiązują, więc rodzice dzieci z terenu powiatu chełmskiego, które korzystały z pomocy poradni w Chełmie, zobowiązani są do odebrania dokumentacji i przekazania jej do wybranej przez siebie naszej poradni. Nie ma to dla nas znaczenia, czy ktoś chce korzystać z poradni w Wierzbicy czy Pławanicach - mówi wicestarosta Jerzy Kwiatkowski.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mg 23.04.2021 23:11
....a czy ktoś pomyślał jak mają rodzice dowieźć uczniów na badania jeśli nie mają samochodów?????!....

psycholog 26.04.2021 12:14
A po co miał myśleć? Ważne, że po raz kolejny zaorano Dubienkę. Najllepszy dojazd był do Chełma i Rejowca. wybrano najgorsze warianty.

Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama