Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:15
Reklama

Używane coraz droższe

Import samochodów używanych do Polski rośnie w błyskawicznym tempie. Jak podaje Instytut SAMAR, tylko w marcu sprowadzono ich prawie 91 000, natomiast w ciągu ostatniego roku wzrost odnotowano na poziomie blisko 75 proc. Paradoksalnie, wpłynęły na to pandemiczne ograniczenia, a także przesiadanie się Polaków do prywatnych samochodów, teoretycznie najbezpieczniejszego środka transportu.
Używane coraz droższe

W pierwszym kwartale 2021 r. Polacy zarejestrowali 227 500 importowanych samochodów, czyli o ponad 5 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Niezmiennie najwięcej aut sprowadzanych jest do naszego kraju z Niemiec i Francji, ale wzrost odnotowano także w stosunku do tych z Holandii. Wśród najpopularniejszych marek dominują natomiast volkswageny, ople, fordy, audi i renault, zaś wśród modeli audi A4, ople astry oraz volkswageny golfy.

Zwiększony import, powodowany obawami przez zakażeniem w środkach transportu publicznego, ma jednak jeszcze jeden skutek, a mianowicie wzrost cen samochodów z drugiej ręki. Widać to w komisach i u dilerów, gdzie jeszcze jesienią zeszłego roku średnia cena wzrosła o blisko 2000 zł. Specjaliści spekulują, że spadku cen nie należy się spodziewać przynajmniej do czasu ustania pandemii.

Innym problemem, poza wzrostem cen, jest fakt, że sprowadzane samochody są coraz starsze. Według danych SAMAR, średni wiek importowanych aut to 12 lat, zaś w przypadku tych z silnikami benzynowymi ponad 13 lat. W pierwszym kwartale tego roku ponad 10-letnich pojazdów sprowadzono ponad 60 proc., podczas gdy rok wcześniej 57 proc.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama