Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 02:31
Reklama

Kierowcy zyskają nowe uprawnienie. Sprawdź, czy skorzystasz

Unia Europejska chce, aby wszyscy kierowcy kat. B zyskali nowe uprawnienia. Jeszcze w pierwszym półroczu mają wejść regulacje, które poszerzą zakres czynności dozwolonych dla tej kategorii. Są jednak pewne warunki. Sprawdź, co się zmieni.
Kierowcy zyskają nowe uprawnienie. Sprawdź, czy skorzystasz

Jakość powietrza w Polsce od dawna pozostawia wiele do życzenia. UE w walce z tym zjawiskiem postanowiła wspierać państwa członkowskie, stawiając na segment pojazdów elektrycznych, wodorowych oraz zasilanych gazem CNG. Również w naszym kraju przewidziane są zmiany, które mają dotyczyć uprawnień dla kierowców, posiadających prawo jazdy kat. B, a w konsekwencji doprowadzić do zmniejszenia emisji spalin.

„Zgodnie z uzasadnieniem wynikającym z unijnej dyrektywy, przepis ten jest wprowadzony, aby państwa członkowskie, w celu działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz poprawy jakości powietrza (...). Zgodnie z dyrektywą, możliwość przekroczenia 3 500 kg powinna być dostępna pod warunkiem, że dodatkowa dozwolona masa wynika wyłącznie z dodatkowej masy alternatywnych systemów napędu, oraz z zastrzeżeniem ograniczeń i warunków przewidzianych w celu uniknięcia negatywnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego” – czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Co to oznacza?

Większa masa całkowita

Obecnie każdy kierowca kat. B w Polsce ma możliwość prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Mówiąc prościej, może kierować samochodem lub zespołem pojazdów (np. auto z przyczepą), które nie przekroczy masy 3500 kg, już z ładunkiem i pasażerami. Według zmian ujętych w unijnej dyrektywie, limit ten ma zostać podniesiony do 4,25 t. Oznacza to, że będziemy mogli prowadzić cięższe auta, bez konieczności doszkalania się. Są jednak ściśle określone warunki.

Tylko napęd alternatywny

Ponieważ całe przedsięwzięcie jest ukierunkowane na zmniejszenie wydzielania przez pojazdy ilości gazów cieplarnianych, nowe przywileje będą obowiązywać tylko podczas prowadzenia auta, którego masa całkowita jest większa ze względu na zastosowaną technologię napędu, przyczyniającą się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

Opcja dla doświadczonych kierowców

Technologia to nie wszystko. Nowe prawo będzie wymagało min. dwuletniego stażu w kierowaniu pojazdów. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że zmiany nie dotkną finansowo osób przystępujących do egzaminu. Nie zmieni się również forma ich przeprowadzania.

 

News4Media, fot.: 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama