Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 00:50
Reklama Chełmskie Niedźwiedzie Biznesu 2021 - Trwa głosowanie! Niebawem SMS-owe!

Zalegające wraki aut. Kto powinien je sprzątnąć?

Najpierw jest ekscytacja - w końcu mamy upragniony samochód. Z czasem jednak nasze auto albo ulega awarii, albo zastępujemy je innym. Wtedy do akcji wkracza Straż Miejska, która sprząta miasta z wraków.
Zalegające wraki aut. Kto powinien je sprzątnąć?
Autor: fot. News4Media

Czym jest wrak?

Wrak, to pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub samochód, którego stan wskazuje na to, że przez dłuższy czas nie jest używany. Tymi oznakami mogą być opony bez powietrza, wybite szyby, mech pokrywający karoserię. Auto może zostać usunięte z drogi przez straż gminną, miejską lub policję na koszt właściciela. 

Uprawnienia funkconariuszom daje ustawa Prawa o Ruchu Drogowym:

"Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany oraz pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania."

Straż Miejska przypomina, że nawet jeżeli samochód jest prawidłowo zaparkowany może zostać usunięty przez strażników. Funkcjonariusze zapewniają jednak, że dokładają wszelkiej staranności, aby skutecznie powiadomić właściciela o konieczności likwidacji pojazdu lub doprowadzenia go do stanu używalności.

Jaki koszt?

Jeśli samochód został już odholowany, to musimy liczyć się z kosztami. Lepiej nie odkładać tego w czasie. Zasada jest prosta, im dłużej będziemy czekali, tym więcej zapłacimy. Opłaty związane z holowaniem wynikają z ustawy Prawa o Ruchu Drogowym. Konkretne, jednak stawki uchwalają poszczególne miasta. Maksymalna stawka w bieżącym roku za odholowanie pojazdu wynosi 523 zł, z kolei cena każdej doby przechowywania auta na parkingu wynosi maksymalnie 44 zł.

Komu zgłosić zalegający wrak?

Należy zadzwonić do straży miejskiej, wybierając numer 986. Dyżurny zarejestruje wówczas zgłoszoną interwencję i wyśle pod wskazane miejsce funkcjonariuszy, którzy sprawdzą, czy faktycznie pojazd należy zakwalifikować jako wrak do odholowania.

 

News4Media/fot.News4Media

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
KOMENTARZE
Autor komentarza: Prawda w oczy koleTreść komentarza: Czyli dostaną biedni Ukraińcy i Polskie nie Roby..... A co z wycieczkami autokoraowymi w których jadą matki z dziećmi na jeden dzień do Polski z przewodnikiem który pomaga załatwić świadczenia socjalne... I kobiety z dziećmi jadą spowrotem na Ukrainę a po kilku miesiącach wracają po raz kolejny na 1 dzień żeby manna z nieba spadała przez kolejne miesiące......Data dodania komentarza: 04.10.2022, 09:02Źródło komentarza: 500 plus nie dla każdego? Rząd nie wyklucza progów dochodowychAutor komentarza: GohaTreść komentarza: Żydzi nie byli lubiani z powodu lichwy. To wszystko.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 16:05Źródło komentarza: Wojsławice. KLĄTWA CZY ŹLI LUDZIE? Mord rytualny, czarna ospa, dziwna zbrodnia...Autor komentarza: ignacTreść komentarza: wszyscy byli trzeżwi -niesamowiteData dodania komentarza: 02.10.2022, 19:22Źródło komentarza: Karambol w Tytusinie. Jedna ranna osoba została w szpitaluAutor komentarza: FANPISTreść komentarza: Super brawo ChKS Arka Chełm ,oby tak do konca sezonu.Data dodania komentarza: 02.10.2022, 18:00Źródło komentarza: Zwycięstwo na początek sezonu. ChKS Arka Chełm pokonała AZS OlsztynAutor komentarza: andyTreść komentarza: chodziłem do "trójki" i tam był przystanek starego typu - może nie był przezroczysty ale spełniał swoją funkcję - można było się schronić przed wiatrem stając za wiatą niekoniecznie wewnątrz a tu? wystarczy sama ławka, bo ten dach to nic nie zasłoniData dodania komentarza: 02.10.2022, 10:50Źródło komentarza: Chełm: Błędy na przystankach wytykali mieszkańcy. Radni pytali też o rozmiary
Reklama
Reklama