Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Kleszcze już ruszyły na żer

Borelioza, babezjoza, kleszczowe zapalenie mózgu – między innymi takimi chorobami mogą zarazić nas kleszcze. Atakują w lasach, na łąkach oraz w miastach. Kleszcza wbitego w skórę należy jak najszybciej usunąć. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą lekarza.
Kleszcze już ruszyły na żer

- Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone, uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało. Ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych) – przestrzegają służby sanitarne.

Ugryzienie kleszcza to wielkie ryzyko zachorowania na boreliozę. Tylko w ubiegłym roku na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie zdiagnozowano ją u 127 osób. Dlatego, jeżeli tylko zauważymy kleszcza wbitego w skórę, trzeba go jak najszybciej usunąć. Im dłużej bowiem kleszcz ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.

W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do samodzielnego usuwania kleszczy. Wszystkie z nich gwarantują bezpieczne uchwycenie kleszcza najbliżej skóry i skuteczne wyciągnięcie go. Nigdy nie należy wyciągać kleszcza palcami, rozgniatać, wyciskać, wykręcać czy smarować tłustymi substancjami.

Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę np. wodą utlenioną. W sytuacji, w której w trakcie usuwania kleszcza pozostanie duży fragment jego ciała np. główka, należy skontaktować się z lekarzem. Miejsce ukąszenia należy obserwować. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w miejscu wkłucia i wokół niego nie wystąpiło zaczerwienienie lub obrzęk. Koniecznie zgłosić trzeba się do lekarza, gdy wystąpiły np. wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne.

- Przed ugryzieniem kleszcza można się ochronić – mówi Elżbieta Kuryk, państwowa powiatowa inspektor sanitarna  w Chełmie. - Podczas wypadów do lasu czy na zielone tereny miasta, nie zapominajmy spryskać się odpowiednimi preparatami odstraszającymi. Nie należy zapominać też o swoich pupilach, którzy często towarzyszą nam w takich wędrówkach. Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez: noszenie długich spodni na spacerach w lesie czy na łące (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem.

- Po przybyciu do domu dokładnie usuńmy wszelkie zanieczyszczenia ze skóry. Szczególną uwagę zwróćmy na te miejsca naszego ciała, gdzie skóra jest delikatna: okolice pach, pachwin, miejsc intymnych, fałdy skóry. Po spacerze należy wytrzepać ubranie, by usunąć kleszcze, które nie zdążyły wbić się w skórę - radzi dyrektor Kuryk. Inspektor zachęcaja też do szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety, szczepionki przeciwko boreliozie nie ma.

Nie każde ukąszenie kleszcza jest jednak niebezpieczne. Konsultacja specjalisty jest wymagana, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy np.: 7 do 14 dni po ukąszeniu kleszcza pojawiają się objawy grypopodobne: gorączka powyżej 38°C, zmęczenie, ból głowy, ból pleców i kończyn, kaszel, katar, objawy żołądkowo-jelitowe, utrata łaknienia, nudności – mogą to być objawy pierwszego etapu kleszczowego zapalenia mózgu; w okolicy ukłucia pojawił się rumień; pojawiają się inne niepokojące objawy np. ze strony układu nerwowego nawet po kilku tygodniach od ukąszenia. Warto także zrobić sobie test przesiewowy na boreliozę.

Darmowe badania w kierunku boreliozy można wykonać w szpitalu w Krasnymstawie. Wsparciem objęte mogą być mieszkańcy województwa lubelskiego, którzy ukończyli 15 lat, a także osoby pracujące, pozostające bez zatrudnienia lub poszukujące pracy, które nie przekroczyły 65 roku życia. Zainteresowani mogą dzwonić pod nr telefonu 82 543 15 52. Badania wykonywane są w przychodni SP ZOZ przy ul. Sobieskiego 4.

Badania realizuje również szpital we Włodawie. Chętni mieszkańcy województwa mogą się zgłaszać do POZ w SP ZOZ, tel. 797 704 910 lub przychodni specjalistycznej w tymże szpitalu - 797 704 917.

Na przełomie czerwca i lipca realizację programu profilaktyki boreliozy rozpocznie również SP WSS w Chełmie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ja mam aż dwa tytuły wykonawcze i komornik mówi że nie ma szans odzyskać pieniędzy.Umowę miałem podpisaną u notariusza ,o zgrozo najem okazjonalny.Prawo w polsce jest chore ,dlatego.lepiej sprzedać.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:23Źródło komentarza: Chełm. Koszmarne wspomnienie po lokatorach...Autor komentarza: Sobibór widziałTreść komentarza: I rozwiązać kwestie prawne w tej gminie, czyli być może gminę, ale z pewnością siedzibę.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 21:17Źródło komentarza: Gm. Wola Uhruska. Jacek Kozyra pokonał Mirosława KoniecznegoAutor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Uprawnienia kompensacyjne!? Śmieszne, osoba, która idzie na wcześniejszą emeryturę traci wszystko. Dostaje grosze na emeryturze. Traci prawo odejścia z karty nauczyciela , jeśli pracowała w placówce integracyjnej też utraci dodatek za trudne warunki. Nie oszukujemy się, to jest skok na naszą kasę. Osoby, które w podobny sposób potraktowane, przeżyły szok i leczą załamanie nerwowe. Dziękujemy, że tak nam dziękujcie za pracę. Czy " góra" potrafi postawić się w naszej sytuacji? Jak widać nic ich to nie obchodziData dodania komentarza: 04.05.2024, 21:11Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?Autor komentarza: SzaradaTreść komentarza: Ping Pong czym to uzasadniasz? Uczestnicy i laureaci są z różnych stron Polski. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i wiele chyba ponad 20 edycji.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 18:20Źródło komentarza: Krasnystaw. Nagrodzeni za najlepsze tomiki poetyckieAutor komentarza: CzarniecczykTreść komentarza: Gdyby nie było "spuchniętych" roczników, to zwolnienia zaczęły się dwa lata temu. Teraz będzie jeszcze gorzej - redukcję podstaw programowych, zmniejszenie ilości godzin nauczania przedmiotów, dla których zredukowane zostaną podstawy programowe. Niż demograficzny też robi swoje. Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł redukcji I LO na początku lat 2000, gdy prezydentem Chełma został nominat PO. Oto "uśmiechnięta Polska". W 2025 roku jest jubileusz 110-lecia I LO - ciekawe, jak pani dyrektor to zorganizuje.Data dodania komentarza: 04.05.2024, 12:08Źródło komentarza: Chełm. Czy groźba zwolnienia wisi tylko nad matematyczką z I LO?
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama