Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here
Reklama Reklama MAREX

Zapobiec depresji

Czas pandemii spowodował wzrost zaburzeń depresyjnych, również wśród osób starszych. Depresja to bardzo trudna i skomplikowana choroba związana z naszym codziennym funkcjonowaniem. Nie lekceważmy jej, ponieważ prowadzi do poważnej dezorganizacji życia codziennego, a czasem nawet śmierci.
Zapobiec depresji

Z powodu izolacji osoby starsze są szczególnie narażone na samotność, co skutkuje złym stanem psychicznym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie od początku pandemii jest w stałym, codziennym kontakcie telefonicznym z seniorami. Seniorzy mogli i mogą codziennie porozmawiać, zgłosić swoje potrzeby i problemy.

- Zadbaliśmy o komunikację z seniorami poprzez korzystanie z systemu teleinformatycznego, personel odwiedził osoby chętne na złożenie wniosków na sprzęt ze środków PFRON, co poszerzy z pewnością grono seniorów posiadających umiejętność zdalnej komunikacji i zapełni czas nauką jego obsługi - tłumaczy Dorota Betka, wicedyrektor MOPR w Chełmie.

Pracownicy ośrodka dwukrotnie odwiedzali podopiecznych w ich domach. Przed świętami Bożego Narodzenia zostali oni obdarowani prezentami mikołajkowo – świątecznymi. Drugi raz takie odwiedziny odbyły się z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto o takiej tradycji, jak podkreśla Betka, musiało być zaakcentowane wśród chełmskich seniorów.

- Dotychczas osoby starsze i samotne na bieżąco zaopatrywane były w potrzebne produkty, a zgłaszane potrzeby realizowano niezwłocznie. Personel reagował i reaguje na każdy sygnał w środowiskach, gdzie jest potrzeba rozmowy, towarzystwa czy po prostu zobaczenia drugiego człowieka - tłumaczy wicedyrektor Betka. - Nasze działania od początku spotkały się z dużym zadowoleniem seniorów. Ze środowiska docierały do nas pozytywne opinie. Nikt nie pozostał i nie pozostaje bez pomocy.

Na szczęście na skutek poluzowań, seniorzy znów mogą spotykać się w klubie przy ulicy Ogrodowej 36. Spora część osób powróciła już na zajęcia stacjonarne.

- Podczas wizyty w Walentynki miałam okazję obserwować same uśmiechnięte twarze. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie decydowało się na wyjście z domu, a ci którzy już są, będą dla nich motywacją i inspiracją - mówi Dorota Betka. - Cierpliwie czekamy na Państwa i zachęcamy osoby nowe do uczestnictwa.

Ponadto cały czas chełmski MOPR realizuje program „Wspieraj seniora” - polegający na pomocy seniorom w dostarczaniu zakupów: spożywczych, leków, środków higieny osobistej, jak również pomocy w załatwianiu spraw urzędowych (jeżeli zakres tych spraw nie wymaga upoważnienia od osoby starszej). Tą działalnością objęci są wszyscy seniorzy w naszym mieście.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Pokrzywdzona 12.03.2021 14:46
Proponuję napisać o sytuacjach.kiedy MOPR niszczy życie ludziom i doprowadza ich do depresji...

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama