Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawodowym będzie łatwiej

Już wkrótce pod głosowanie zostanie oddany projekt ustawy, która wprowadzi w Polsce przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczącej szkolenia i klasyfikacji kierowców. Chodzi o zawodowych i mniej doświadczonych zmotoryzowanych.
Zawodowym będzie łatwiej

Nowym rozwiązaniem zaproponowanym w projekcie ustawy jest wprowadzenie szkoleń online (także tych podnoszących kwalifikacje) dla zawodowych kierowców. Wynikło to przede wszystkim z ograniczeń epidemicznych. Część kierowców zostanie zwolniona z dodatkowych badań psychologicznych i lekarskich. Dojdzie obowiązek posiadania nowego dokumentu. Mowa tutaj o karcie kwalifikacji kierowcy, wydawanej przez starostę, która potwierdza uprawnienia każdego zawodowego zmotoryzowanego.

Na tym jednak zmiany się nie kończą. Projekt zakłada bardziej szczegółowe kontrole i nadzór nad wojewódzkimi ośrodkami szkolenia kierowców. Wojewodę mają w tym zakresie wspierać Inspektorat Transportu Drogowego oraz Inspektorat Pracy. Taki mechanizm ma pozwolić na dokładniejszą weryfikację osób, które chcą zawodowo zajmować się transportem i pracą za kółkiem.

Celem ustawodawcy jest też uporządkowanie bazy pytań egzaminacyjnych kandydatów na kierowców. Po wejściu w życie nowych przepisów, aktualizować ją będzie mogła jedynie specjalnie powołana komisja, bez ingerencji podmiotów zewnętrznych. Uchwała będzie także biczem na pijanych kierowców, dla których zostaną zlikwidowane badania i kursy reedukacyjne, pozwalające odzyskać uprawnienia. Za takie wykroczenie czeka ich dodatkowe obowiązkowe szkolenia, a także konieczność otrzymania orzeczenia i zaświadczenia o ich prawidłowym odbyciu.

Spokojnie mogą spać osoby, które mają na koncie dużo punktów karnych za wykroczenia. Wbrew niektórym opiniom i długo zapowiadanym zmianom, nie ma na razie realnych planów zlikwidowania kursów redukujących.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama