Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Barierki zamiast progu

Nie można zamontować progów zwalniających przy Zespole Szkół w Sawinie. Wnioskowała o to rada rodziców za pośrednictwem radnej powiatowej Agnieszki Dąbrowskiej. Będą tam za to barierki, które uniemożliwią dzieciom przebieganie ulicy w dowolnym miejscu.
Barierki zamiast progu

Zdaniem rodziców, przy szkole w Sawinie jest niebezpiecznie. Jak napisała w swojej interpelacji Agnieszka Dąbrowska, niedaleko szkoły w ubiegłym roku został otwarty punkt małej gastronomii. Znajduje się po drugiej stronie ulicy. W czasie przerw uczniowie chodzą tam na zakupy. Zamiast skorzystać z przejścia dla pieszych, skracają sobie drogę, omijając pasy. Czasem zdarza się też, że jakaś piłka wypadnie na ulicę, komuś się śpieszy do domu i przebiegnie ulicę w niedozwolonym miejscu. Tymczasem ruch jest tam spory, a kierowcy nie zawsze zdejmują nogę z gazu i stosują się do ograniczeń.

- Było to bardzo widoczne w okresie, gdy starsze klasy uczyły się stacjonarnie. Pamiętam, że na tym odcinku drogi był kiedyś wypadek. Potrącony został mały chłopiec - mówi radna Dąbrowska. - Zamontowanie dwóch progów zwalniających pozwoli na ograniczenie prędkości, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku - dodaje.

Interpelacja wpłynęła do chełmskiego starostwa, bo ulica biegnąca naprzeciwko szkoły jest powiatowa. W grudniu ub.r. zaplanowano powołanie komisji bezpieczeństwa, która opracuje zmianę organizacji ruchu. Po analizie przepisów okazało się, że wniosek nie jest możliwy do zrealizowania. W pobliżu znajdują się posterunek policji i remiza strażacka.

- Zgodnie z przepisami, na drogach wyjazdowych służb ratunkowych stosowanie progów zwalniających jest niedopuszczalne  - poinformował Dąbrowską Marek Bedliński, dyrektor wydziału infrastruktury w chełmskim starostwie.

Progów więc nie będzie, ale starostwo zaplanowało zainstalowanie w pobliżu szkoły ogrodzenia segmentowego, które oddzieli chodnik od jezdni. To powinno uniemożliwić, a przynajmniej trochę utrudnić przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Pojawią się tam też nowe, bardziej widoczne znaki ostrzegawcze. Zdaniem Dąbrowskiej, takie rozwiązanie również powinno spełnić swoją rolę i poprawi bezpieczeństwo przed szkołą.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: ciekawe który rząd sprzedał tak strategiczny sektor - teraz prywatna firma na złość pisowcom nie postawi lokalnego doświetlenia a przydało by się bardzo - może jacyś radni, posłowie ponad podziałami zalobbują w tej sprawie ???Data dodania komentarza: 06.07.2022, 21:40Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: FanZenkaTreść komentarza: Po tych zmianach DVB-T sygnał tv zmniejszył się, czy będzie jakieś doświetlenie z Kumowej Doliny? Hrubieszów i Włodawa mają dodatkowe doświetlenia sygnału.Data dodania komentarza: 06.07.2022, 17:36Źródło komentarza: Chełm. Sygnalizacja już działa, ale problem pozostaje...Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPR
Reklama
Reklama