Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Toyota, audi i BMW wysoko w rankingu złodziei

Kradzież samochodu to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja. Jak jednak wynika z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów, takich przypadków z roku na rok w Polsce jest coraz mniej. Spadek zanotowano również w 2020 r.
Toyota, audi i BMW wysoko w rankingu złodziei

Jeszcze kilkanaście lat temu złodzieje kradli samochody przez włamywanie się do nich. W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzi im technologia oraz szereg ciągle rozwijanych metod i sztuczek. Tym samym kradzieże to wciąż jeden z głównych powodów wyrejestrowywania pojazdów przez Polaków. W zeszłym roku z tego powodu wyrejestrowaliśmy blisko 7000 aut osobowych i dostawczych o DMC poniżej 3,5 tony, czyli 1 proc. mniej niż w 2019 r. Ten wynik to z kolei 0,03 proc. wszystkich samochodów w Polsce. Dla porównania, w 1999 r. auta straciło ponad 71 500 rodzimych kierowców, a w 2005 r. ponad 45 000. Najwięcej samochodów zostało ukradzionych w województwie mazowieckim, bo 2699, najmniej w opolskim, czyli 55, zaś w lubelskim 92.

Które samochody najczęściej padały łupem złodziei w zeszłym roku? Najwięcej, bo 787 to toyoty, marka bardzo popularna, praktyczna i niedroga w eksploatacji. Złodzieje preferują też audi, których przepadło 778, oraz BMW - 628. Aż 1042 skradzione w 2020 r. auta były pojazdami trzyletnimi.

Jak nie paść ofiarą złodziei? Przede wszystkim nie bazować jedynie na fabrycznie montowanych w samochodach alarmach. Złodzieje często są tuż za producentami, niekiedy nawet przed, i mają sposoby na łamanie zabezpieczeń, które dopiero weszły na rynek. Najczęściej robią to za pomocą tzw. walizki, czyli urządzenia przechwytującego sygnał z kluczyka, dzięki któremu mogą bez trudu otworzyć drzwi aut, uruchomić silnik i odjechać w siną dal.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mikiTreść komentarza: nie po to chodzili na spędy kodu, żeby ich teraz karać - założy taki koszulkę otuła i jeszcze na odszkodowanie liczyData dodania komentarza: 05.07.2022, 14:37Źródło komentarza: Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądówAutor komentarza: MietekTreść komentarza: Udany rok i dalej nie zakończone scalenie i dokładanie z budżetu gminy do zadań starostwa to właśnie sukcesy tej gminyData dodania komentarza: 04.07.2022, 08:58Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wójt może dalej kierować gminą. Dlaczego?Autor komentarza: oloTreść komentarza: taką robotą to każdy może wykonywaćData dodania komentarza: 04.07.2022, 07:27Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"
Reklama
Reklama