W Rejowcu stanie Rej z małżonką!

  • 02.08.2019, 18:22
  • juna
W Rejowcu stanie Rej z małżonką!
Na razie czekają jeszcze w magazynie gminnego ośrodka kultury, gdzie zostaną zabezpieczone odpowiednim preparatem. Jest duża szansa, że drewniane rzeźby Mikołaja Reja i jego żony, Zofii Kościeniównej zostaną wystawione w Rejowcu jeszcze przed dożynkami.

Powstały podczas Międzynarodowych Warsztatów Plastyczno- Rzeźbiarskich, które na przełomie czerwca i lipca odbyły się w Rejowcu. Andrzej Mirończuk Marian Okopa stworzyli ogromne, drewniane podobizny Reja i jego żony. Rzeźba Mikołaja Reja powstała na podstawie rycin z jego wizerunkiem, z kolei wizerunek Zofii Kościeniównej jest jedynie domniemany.

Jeszcze nie wiadomo, gdzie rzeźby zostaną ustawione. Najpierw muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi. Potem staną albo w parku obok Pałacu Zaleskich (Ossolińskich) lub w holu Urzędu Miasta Rejowiec. Jak mówi burmistrz Rejowca Tadeusz Górski na razie jeszcze trwają narady, gdzie je wystawić, ale na pewno będą już dostępne dla oglądających na dożynkach. On sam najchętniej widziałby parę państwa Rej w przypałacowym parku.

- Ludzie mogą tu przyjść na spacer, posiedzieć, zdjęcie sobie z taką rzeźbą zrobić. Zależy nam, żeby to było "dla ludzi" i każdy miał do tych dzieł dostęp - wyjaśnia. Dodaje, że w planach jest dalsze "upiększanie" parku. Mają się tam pojawić tablice z życiorysem Mikołaja Reja, historią Rejowca i samego pałacu. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się więcej o tym miejscu. 

juna

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe