Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Siennica Różana: Kto spoczywa w mogile?

W tym tygodniu pracownicy lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będą ekshumowali mogiłę wojenną w Wierzchowinach. Podczas sprawdzania związanych z tym miejscem dokumentów, okazało się, że grób znajduje się w obrębie leśnym Nadleśnictwa Chełm. Obie instytucje podpisały już umowę, na mocy której można rozpocząć prace nad ustaleniem tożsamości pochowanym tam osób.
Gm. Siennica Różana: Kto spoczywa w mogile?

Wracamy do tematu mogiły wojennej, o której pisaliśmy na początku roku. Po miesiącach poszukiwań i gromadzenia informacji została podjęta decyzja o przeprowadzeniu ekshumacji pochowanych w niej osób. Przez ten czas pojawiły się nowe dane i przesłanki, które rzuciły nieco więcej światła na tajemniczy grób.

- Okazało się, że mogiła należy do obrębu ewidencyjnego Depułtycze Królewskie Kolonia - wyjaśnia dr Mariusz Sawa z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Oddziału IPN w Lublinie. - Mamy jednak pewne rozbieżności co do tego, kto może być w niej pochowany. Mieszkańcy Wierzchowin opiekujący się mogiłą potwierdzają to, że spoczywają tam żołnierze z Junackich Hufców Pracy zamordowani przez Ukraińców we wrześniu 1939 r. W ostatnim czasie natrafiliśmy jednak na dokumenty świadczące, że kilka lat później pochowano tam jeńców sowieckich. Tę informację potwierdził nam kombatant Armii Krajowej. Oczywiście pojawiły się też głosy, że tam są jednak polscy żołnierze. Mamy nadzieję, że ekshumacja wyjaśni te wątpliwości. Ciała żołnierzy zostaną pochowane na cmentarzach w Pokrówce.

IPN oraz Nadleśnictwo Chełm podpisały umowę, na mocy której ekshumacja odbędzie się w najbliższy czwartek (6 grudnia). Badacze liczą, że uda się natrafić na nieśmiertelniki lub guziki od mundurów, które znacznie ułatwią identyfikację żołnierzy. Znalezione militaria zostaną przekazane do Muzeum Ziemi Chełmskiej, natomiast rzeczy osobiste trafią do rodzin zmarłych.

Na ślad mogiły natrafił ponad rok temu Michał Sobczuk, dawniej mieszkający w Wierzchowinach. O jej istnieniu pamiętają także mieszkańcy Siennicy Różanej i dbają o to miejsce pamięci. Mogiła znajduje się przy lesie od strony drogi w kierunku Chełma, a otacza ją drewniany płot. Według znajdującego się na niej napisu kryje ciała "poległych nieznanych". Być może odkryje ona swoje tajemnice już w najbliższych dniach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
odzio 12.12.2019 18:59
Mój nie żyjący Tata już w roku 1946 mówił mi, że jest to "mogiła Junaków żołnierzy ( 2 osoby ) zastrzelonych przez miejscowych w 1939 roku"

k,mąka 29.12.2018 08:44
pole mojego teścia przylega do opisanej mogiLy.z jego opowieści/nie żyje już/ wynikały jeszcze inne okoliczności.napiszcie jakie s.a ustalenia.po eschumacjii.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarcinTreść komentarza: Gdzie mamy rozkład jazdy ????Data dodania komentarza: 08.05.2024, 17:41Źródło komentarza: Gm. Chełm. Autobusy wyjechały na trasy. Działa już Gminna Komunikacja SamochodowaAutor komentarza: JanTreść komentarza: A mi jak zrobiłem kat.A odebrali bezterminowe kat.B i zamiast "kreski" mam tą samą datę co przy kat.A. W tym kraju oszukują ludzi na każdym kroku!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:52Źródło komentarza: Chełm. Niewiedza czy naciąganie kursanta? Zamieszanie z kategorią AAutor komentarza: marolnyTreść komentarza: Idź do szkoły i poczytaj o prawie.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 16:04Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: abcdTreść komentarza: Dość dobrze. Natomiast współpraca z lobby archeologiczno-konserwatorskim w tym kraju to trochę jak bycie rolnikiem i wychwalanie Von Der Leyen. Ale ockną się wtedy, gdy prawo zostanie zaostrzone do tego stopnia, że wykrywacze pójdą w odstawkę. Archeolog sam nie zje i innemu nie da, w końcu tu jest Polin, nie będzie żaden hobbysta dłubał na własnym polu bez łaski urzędu. A nawet jak znajdzie ćwierć boratynki, to ma zameldować łaskawcom, inaczej zostanie złodziejem zabytków. I taki właśnie ustrój popierają ci, którzy wręcz chwalą się, jak to wiernie noszą dokumenty z prośbą o łaskę wbicia szpadla w kawałek ziemi.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:44Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!Autor komentarza: mądry inaczejTreść komentarza: Źle spałęś?Data dodania komentarza: 08.05.2024, 05:51Źródło komentarza: Gm. Siennica Różana. Poszukiwacze z "Wolicy" odnaleźli bullę papieską!
Reklama
Reklama
Reklama