Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełm: Boją się plagi szczurów

Gnijące resztki w kontenerach na frakcję bio cuchną i uprzykrzają życie mieszkańcom, których okna znajdują się w pobliżu śmietników. Niektórzy obawiają się, że to już tylko krok do plagi gryzoni na chełmskich osiedlach.
Chełm: Boją się plagi szczurów

- Wysokie temperatury sprawiają, że cała zawartość brązowych pojemników bio zaczyna gnić, a smród, jaki się z nich wydobywa, przypomina zapach padliny. Bywają dni, że nie można otworzyć okna w mieszkaniu, bo momentalnie wypełnia się tą wonią - skarży się nasz czytelnik. - Poza tym w kontenerach tych panują idealne warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju robactwa. Można tam znaleźć setki, jeżeli nie tysiące, larw, a to z kolei wymarzony wabik dla gryzoni...

Mężczyzna obawia się, że jeśli ktoś w porę problemu nie rozwiąże, miastu grozi plaga szczurów. Jest oburzony tym, jak wygląda gospodarka śmieciowa w Chełmie. Jednak to przecież nie miasto opracowało obecny system segregacji śmieci, a jedynie dostosowało prawo lokalne do przepisów, jakie mają obowiązywać wkrótce w całym kraju.

 - Nowe zasady segregacji odpadów komunalnych wynikają z ogólnie obowiązujących przepisów prawa, tj. z Rozporządzenia ministra środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Z powyższych przepisów wynika konieczność wprowadzenia frakcji odpadów biodegradowalnych popularnie nazywanych "bio" - tłumaczy  Magdalena Gardzińska-Kabała z działu organizacji i nadzoru MPGK w Chełmie.

Co do częstotliwości wywozu odpadów "bio", jak wyjaśnia MPGK, to jest on zgodny z harmonogramem wywozu odpadów gromadzonych przez mieszkańców naszego miasta. Harmonogram ten z kolei wynika z umowy z dnia 29.12.2017 r. zawartej przez MPGK z samorządem na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu miasta.

- Przewiduje wywóz odpadów "bio" ze spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, czyli zabudowy wielorodzinnej, raz w tygodniu. Jeżeli występuje problem przepełnionego śmietnika, albo nieprzyjemnego zapachu z kontenerów, to należy zgłosić ten fakt do zarządcy spółdzielni czy wspólnoty. Zarządca ma możliwość zamówienia dodatkowego wywozu frakcji "bio" - informuje Gardzińska-Kabała. - Należy również dodać, że MPGK systematycznie przeprowadza dezynfekcje i naprawy pojemników, tak aby nie powstawało zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Chełma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Chełmianin 06.08.2018 09:34
W śmietnikach na os.Słonecznym juz w nocy grasują lisy.

ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama