Klimatyzacja a koncentracja

  • 3.08.2018, 13:01
  • MP
Klimatyzacja a koncentracja
Badania przeprowadzone przez amerykańskich ekspertów motoryzacyjnych pokazują, że jazda w upały bez klimatyzacji wpływa na bezpieczeństwo. Niestety, negatywnie, ponieważ wysokie temperatury znacznie obniżają skupienie kierowców. Jednak klimatyzacji trzeba używać umiejętnie, nie tylko, aby cieszyć się chłodem, ale również po to, by zachować chłodny umysł.

Jednym z najczęstszych błędów kierowców jest kierowanie strumienia zimnego powietrza prosto na twarz. Tymczasem znacznie korzystniej jest skierować nawiew ku górze. Wtedy zimne powietrze równomiernie opadnie i dotrze w dalsze zakątki wnętrza auta. Wielu kierowców, włącza również klimatyzację na maksimum, zaraz po wejściu do rozgrzanego samochodu. Rozsądniej jest otworzyć wszystkie okna i drzwi, aby obniżyć temperaturę i dopiero później włączyć chłodzenie.

Właściwe używanie klimatyzacji wpłynie korzystnie dla naszego zdrowia. I nie chodzi tu wyłącznie o uniknięcie alergii czy wychłodzenia, ale także chorób związanych z układem oddechowym. Wraz ze schłodzonym powietrzem, wewnątrz auta mogą unosić się bakterie i drobnoustroje, dlatego oprócz napełnienia klimatyzacji zadbajmy o czystość w pojeździe poprzez odgrzybienie układu oraz wymianę filtra kabinowego.

Kiedy uruchomimy chłodzenie w aucie, warto na chwilę z niego wyjść. Regularne wietrzenie kabiny i utrzymywanie właściwej temperatury wewnątrz, przekłada się na komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Jak wykazują badania, wysoka temperatura wewnątrz samochodu znacznie obniża koncentrację i spowalnia reakcję kierowców nawet o 25%. Efekt jest podobny do kierowania, kiedy ma się w organizmie 0,5 promila alkoholu.

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe