Wspomnienie o Krwawej Niedzieli

  • 13.07.2018, 08:26
  • AN
Wspomnienie o Krwawej Niedzieli
Zarząd Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie zaprasza na uroczystość obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem prezydent Agaty Fisz.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 15 lipca przy pomniku wołyńskim na skwerze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy al. Piłsudskiego. Początek o godz. 14. Spotkanie rozpocznie się mszą św. w intencji Polaków pomordowanych na Kresach, którą odprawi biskup Mieczysław Cisło. Kolejne punkty programu to nadanie imion i poświęcenie dębów pamięci posadzonych na skwerze oraz wręczenie medali Pro Patria. Jest to polskie resortowe odznaczenie cywilne przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Otrzyma je Teodora Zgliniecka, chełmska pielęgniarka, która uratowała się z rzezi, jakiej dokonano na Polakach w kościele w Kisielinie 11 lipca 1943 roku. Drugą osobą, która otrzyma podczas uroczystości odznaczenie, jest Helena Ciszak, której udało się przeżyć mordy w Ihrowicy w wigilię Bożego Narodzenia 1944 roku - informuje Stanisław Senkowski, prezes stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie. 

Zaplanowano także apel pamięci, złożenie wieńców przy pomniku oraz wystąpienia okolicznościowe. Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają mieszkańców na grochówkę.

Rzeź wołyńska dokonywana na ludności polskiej przez nacjonalistów ukraińskich trwała od lutego 1943 roku do lutego 1945 roku. Za pierwszy masowy akt ludobójstwa Polaków na tym terenie przyjmuje się masakrę z 9 lutego 1943 roku w miejscowości Parośla. Oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordował wówczas 173 Polaków. Do lipca 1943 roku w powiecie dubieńskim dokonano napadów na 15 polskich wsi, w powiecie horochowskim na 23 wsie i włodzimierskim na 28 wsi.


Teraz czytane:

Masarnia stanęła w ogniu [ZOBACZ]

AN
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe