Rewolucja na stacjach paliw

  • 11.07.2018, 14:29
  • MP
Rewolucja na stacjach paliw
Już niedługo na stacjach paliw w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej pojawią się nowe oznaczenia. Unijna dyrektywa wprowadza jednolite symbole, aby ułatwić kierowcom zatankowanie auta właściwym paliwem. A pomylenie benzyny z olejem napędowym może zakończyć się bardzo kosztowną naprawą.

Nowe oznaczenia na stacjach paliw w Unii Europejskiej mają się pojawić do 12 października, ponieważ od wtedy zacznie obowiązywać nowa dyrektywa Parlamentu i Rady Europejskiej. Ma ona na celu ułatwienie tankowania kierowcom podróżującym poza granice kraju, a także zredukowanie ryzyka wlania złego paliwa płynnego.

Jakie oznaczenia zobaczymy jesienią na stacjach?

Benzyna będzie oznakowana symbolami E5, E10 i E85 umieszczonymi w okrągłej obwódce, a olej napędowymi symbolami B7, B10 i XTL w kwadracie. Dla paliw gazowych z kolei będą obowiązywały oznaczenia CNG, H2 oraz LPG w rombie. Wraz z nowymi symbolami na dystrybutorach, nowe oznakowania pojawią się także na autach zarejestrowanych po 11 października br. Ma to znacznie ograniczyć pomyłki kierowców, którzy z roztargnienia lub pośpiechu zatankują auto niewłaściwym paliwem.

Co grozi nam, jeśli do benzyniaka nalejemy ropy lub odwrotnie - silnik diesla zalejemy benzyną?

W obu przypadkach bardzo prawdopodobna jest poważna awaria poszczególnych elementów silnika, droga naprawa i dokładne czyszczenie wszystkich komponentów. Jeśli zatankujemy auto niewłaściwym paliwem i w porę to zauważymy, pod żadnych pozorem nie uruchamiajmy silnika. To w znacznym stopniu zapobiegnie dalszym konsekwencjom, takim jak usterki układu wtryskowego, filtra cząstek stałych lub wtryskiwaczy. Dotyczy to przede wszystkim starszych modeli pojazdów, ponieważ te nowsze mają tak skonstruowane wlewy, aby średnica otworu była dopasowana do tych w dystrybutorze z właściwym paliwem.


Najczęściej czytane:

Rusza kino pod gwiazdami [ZOBACZ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe