Pow. chełmski: Dożynki zagrożone

  • 11.07.2018, 12:31
  • DBEZ
Pow. chełmski: Dożynki zagrożone
Na obszarach zapowietrzonych, a więc 3 kilometry wokół ogniska ASF, nie wolno organizować imprez masowych, w tym również dożynek. Na razie problem mają gminy Białopole i Sawin. Za kilkadziesiąt dni Afrykański Pomór Świń może być już na terenie całego powiatu.

Na początku lipca pojawiło się nowe ognisko w Teresinie na terenie gminy Białopole. Zachorowały tylko dwie świnie, ale w związku z wyznaczeniem strefy ochronnej pojawił się problem z dożynkami. Od wielu lat były organizowane na placu targowym w Białopolu.

- Mamy wyznaczoną strefę w miejscowościach Białopole, Buśno i Teresin. Sądzę, że choroba będzie się rozszerzała. Rolnicy z tego powodu ucierpią, bo dotkną ich ograniczenia w związku z zakazem uboju i przemieszczania świń, ale również w obrocie paszami. Szczęście w nieszczęściu, że nie ma na tym terenie dużych hodowli - mówi wójt Henryk Maruszewski.

Strefa zapowietrzona będzie obowiązywała od 3 lipca przez 40 dni, jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. Zagrożone są dożynki, zarówno na targowisku, jak i na boisku w Białopolu. Władze gminy biorą pod uwagę ich organizację w Raciborowicach-Kolonii.

W ubiegłym tygodniu dzień po dniu Inspektorat Weterynarii odnotowywał kolejne ogniska ASF. Dwa były na terenie gminy Sawin. Miejscowość Sawin jest w strefie zapowietrzonej i w centrum gminy nie można organizować dożynek.

- Na chwilę obecną mamy 20 ognisk ASF - informowała w miniony piątek Agnieszka Lis, powiatowy lekarz weterynarii.

Wokół każdego z ognisk wyznaczana jest 3-kilometrowa strefa zapowietrzona. Zgodnie z rozporządzeniem, nie wolno na tym obszarze organizować widowisk, zgromadzeń i pochodów.

Świnie zachorowały również w Świerżach, Wólce Czułczyckiej, Rudzie Opalin i Olchowcu Kolonii. Wdrożono tam procedury związane z ubojem chorych zwierząt i ich utylizacją. Profilaktycznie zlikwidowano również wszystkie stada świń na terenie zapowietrzonym w Świerżach i Brzeźnie. Ubito w sumie ok. 20 zdrowych świń.

- Zrobiliśmy to, żeby już nie było kolejnych ognisk na tym terenie, tak jak to się niestety zdarzyło w gminie Wierzbica. Szykowaliśmy się tam do wygaszenia ogniska. Rolnicy mogliby sprzedawać świnie i dokonywać ich uboju. Minął już 40 dzień od pojawienia się tam choroby. Niestety, pojawiło się kolejne ognisko - informuje Lis.


Najczęściej czytane:

Pijana karmiła,teraz za to odpowie [ZOBACZ]

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe