Pow. chełmski: Komisje oszacują straty

  • 11.07.2018, 08:54
  • DBEZ
Pow. chełmski: Komisje oszacują straty
O tym, że jest susza, rolników nie trzeba przekonywać. Zanim jednak otrzymają rządową pomoc, muszą poddać się weryfikacji komisji szacującej straty.

Jak podają rolnicy, niedobór wody najbardziej odczuły zboża, owoce miękkie i warzywa.

- Truskawki ledwie się zaczęły, a już prawie ich nie ma. Potrzebują wody. Ziarno zbóż jest małe i jest go mniej w kłosach. Buraki ledwie wystają z ziemi - wyliczają rolnicy.

Długoterminowe prognozy pogody nie przewidują intensywnych opadów deszczu, a to oznacza, że obszar suszy może się rozszerzać.

W związku z tym Instytut Nawożenia Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach ogłosił, które tereny są objęte suszą. Na tej podstawie samorządy gminne mogą powoływać komisje do szacowania strat. Większość samorządów w powiecie chełmskim już podała do wiadomości informację, że zbierają wnioski od rolników, którzy ponieśli straty. Terminy są dosyć krótkie, a tylko na podstawie dokumentów sporządzonych przez specjalne komisje, będzie można ubiegać się o wsparcie finansowe. Musi być jednak strata powyżej 30 proc. w skali całego gospodarstwa.

Dla przykładu gmina Wierzbica czeka na wnioski rolników tylko do 9 lipca, Sawin do 11 lipca. Dorohusk wyznaczył termin do 15 lipca, Leśniowice do 20 lipca.

Co ciekawe, dla każdej gminy odrębnie opracowano stan zagrożenia upraw suszą. I tak np. susza w gminie Kamień występuje wśród upraw: zbóż jarych (na glebach kategorii I-IV) i zbóż ozimych (na glebach kategorii I-III), truskawek (na glebach kategorii I-III), krzewów owocowych (na glebach kategorii I-III) i drzew owocowych (na glebach kategorii I-II) oraz rzepaku i rzepiku (na glebach kategorii II)

Komisja dokonuje szacowania strat podczas lustracji w terenie, w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego szkody, czyli od złożenia oświadczenia o stratach. Szacuje szkody w uprawach rolnych, na których nie dokonano zbioru plonu. Do oświadczenia o szacowanie szkód należy dołączyć kserokopię aktualnego wniosku o płatności bezpośrednie w celu weryfikacji informacji o powierzchni gospodarstwa.


Najczęściej czytane:

Zwabił przed dom i pobił [ZOBACZ]

DBEZ
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe