Krasnystaw: Jubileusz twórczo zakręconych

  • 2.07.2018, 10:23 (aktualizacja 02.07.2018 10:31)
  • GD
Krasnystaw: Jubileusz twórczo zakręconych
Piąta edycja Festiwalu Twórczo Zakręconych trwała od piątku do niedzieli. Na uczestników jak zwykle czekały warsztaty kulinarne i rękodzielnicze.

Organizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania "Krasnystaw PLUS", a jej partnerami Agencja Rozwoju Lokalnego w Krasnymstawie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie, Krasnostawski Dom Kultury, Urząd Miasta Krasnystaw i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

W trakcie trzech dni festiwalu pod okiem Moniki Banak można było własnoręcznie wykonać sutaszowe wisiory i kolczyki w technice haftu ręcznego, do którego wykorzystuje się paski z wiskozy zwane sutaszami. Kunsztowna konstrukcja i użycie kamieni szlachetnych sprawiły, że biżuteria z sutaszu stała się luksusowym wyrobem, kupowanym głównie przez fanów nietuzinkowych i wyrazistych ozdób. Powstawały również wisiory w technice wire wrapping, czyli ozdobnego owijania drutu.

Na warsztatach u Magdaleny Staroń można było z kolei wykonać anioły i obrazy w technice powertex, który jest przyjaznym dla środowiska utwardzaczem tkanin na bazie wody. Występuje w siedmiu kolorach oraz utwardza materiały chłonne, takie jak: tkaniny, papier, karton, skóry i włókna szklane. Dzięki powertex możemy stworzyć rzeźby, obrazy, dekoracje i biżuterię.

W tej samej technice, pod opieką Joanny Patron, powstawały obrazy z krajobrazem oraz szkatułki i wieńce. Wykonania pająków ze słomy uczestnicy uczyli się od Tomasza Krajewskiego.

W programie znalazły się również zajęcia kulinarne. Elżbieta Wójcik prowadziła warsztaty gotowania dań regionalnych oraz wypieków i zdobienia pierników. Warsztaty serowarskie nadzorował Jerzy Moń. Uczestnicy piekli również chleb.

Wydarzeniu towarzyszyła piąta edycja międzynarodowego festiwalu ludowego "Łączy nas kultura". W niedzielę na scenie amfiteatru w Łopienniku Nadrzecznym zaplanowanych było ok. 40 występów solistów i zespołów z Polski i Ukrainy. Wyniki przeglądu podamy w następnym wydaniu Super Tygodnia.


Najczęściej czytane:

Żółta kartka dla burmistrz Mazurkiewicz [SPRAWDŹ]

GD
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe