Dorohusk: Ikony przechwycone na granicy

  • 29.06.2018, 08:34 (aktualizacja 29.06.2018, 08:48)
  • (apm)
Dorohusk: Ikony przechwycone na granicy
Na przejściu granicznym funkcjonariusze celni udaremnili przemyt 14 ikon z XVIII i XIX wieku. Największe przechwycone dzieło przedstawia Chrystusa Pantokratora.

W poniedziałek, 18 czerwca, w trakcie kontroli osobowej toyoty, którą podróżował 36-letni obywatel Estonii, funkcjonariusze znaleźli 14 ikon. Malowidła pochodzą prawdopodobnie z XVIII i XIX wieku. Większość to obrazy na drewnie, zachowane w dobrym stanie. Największe z malowideł o wymiarach 29 na 35 cm przedstawia Chrystusa Pantokratora.

W bagażu Estończyka funkcjonariusze ujawnili ponadto kolekcję 65 metalowych opakowań oraz srebrną bransoletę, zdobioną 9 kamieniami. Pojemniki, pochodzące prawdopodobnie z II połowy XIX i XX wieku, charakteryzują się różnorodną wielością kształtów i kolorów. Służyły do przechowywania kawy, herbaty bądź słodyczy.

Mężczyzna wyjaśnił, że na prośbę rodziny żony miał przewieźć zatrzymane przedmioty do Tallinna, skąd miały następnie trafić do Paryża.

Oceną wartości historycznej lub muzealnej eksponatów zajmie się rzeczoznawca. W tym roku to pierwsze tego typu zdarzenie. Na wschodniej granicy przemyt ikon należy w ostatnich latach do rzadkości. Najwięcej zatrzymań malowideł sakralnych odnotowano w latach 1990-2003.


Teraz czytane:

Pozyskamy miliony [CZYTAJ]

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe