Chełm: Festiwal Singera trafił wreszcie do Chełma

  • 22.06.2018, 08:48
  • AN
Chełm: Festiwal Singera trafił wreszcie do Chełma
Ośrodek Brama Grodzka -Teatr NN organizuje kolejną edycję Festiwalu Śladami Singera. Artystyczno-edukacyjną podróż po regionie twórcy wydarzenia rozpoczną w Chełmie. Program dwudniowego chełmskiego przystanku jest niezwykle interesujący.

Przewodnikiem po "dawnej" Lubelszczyźnie będzie najbardziej znana z postaci singerowskich – Jasza Mazur, główny bohater "Sztukmistrza z Lublina". To on poprowadzi trupę artystów w trasę festiwalową, na którą składają się miejscowości znane z opowiadań Singera.

- W trakcie pierwszej trasy festiwalowej w 2011 roku odwiedziliśmy cztery miejscowości: Tyszowce, Józefów, Szczebrzeszyn i Biłgoraj. Z każdą następną edycją docieraliśmy do kolejnych miejsc, by odkrywać tajemnice dawnych sztetł i przybliżać wielokulturowość regionu. W tegorocznej ósmej edycji mamy już dwanaście miejscowości - mówi dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski. - Idea jest dosyć prosta. Siedem lat temu wpadliśmy na pomysł, aby jeździć po Lubelszczyźnie, o której pisał noblista Singer, po to, aby przypominać jego literaturę, dawnych żydowskich mieszkańców odwiedzanych miasteczek, ale nie w formie apeli, a raczej pokazów. Chcemy to robić dzięki muzyce, teatrowi, cyrkowi...

Festiwal w każdej miejscowości, w Chełmie także, będzie trwał po dwa dni. Odbędzie się w połowie lipca. W programie pierwszego dnia jest m.in. gra miejska - spacer po miejscach szczególnych dla Chełma. Obejrzymy też spektakl w wykonaniu izraelskiego aktora, który pokaże nam swoją interpretację opowiadania Singera o Gimplu Głupku. Będzie pokaz filmu zrobionego przez Sławomira Grinbergadotyczący Jana Karskiego. Pokazywanie takich wyjątkowych postaci ma swój głęboki sens.

Do Chełma zjadą się performersi, przygotowane zostaną wystawy, nasze miasto odwiedzi kilkunastoosobowa grupa artystów z całego świata. Podczas drugiego dnia festiwalu obejrzymy m.in. spektakl uliczny, w którym połączą się ze sobą cyrk, muzyka, taniec, fireshow i teatr. Tego dnia noc będziemy witać wspólnie na placu Łuczkowskiego.

- Partnerem wydarzenia jest Chełmski Dom Kultury. W każdej miejscowości taki partner jest. Wierzę, że efekty tej współpracy będą interesujące - mówi Dąbrowski.

Izaak Baszewis  Singer - pisarz tworzący w języku jidysz. Szczególnie ważne w jego twórczości były krótkie opowiadania. Był również autorem krótkich form dla dzieci. Proza Singera jest tłumaczona na wiele języków i czytana przez kolejne pokolenia. Baszewis Singer był laureatem prestiżowych nagród oraz doktoratów honoris causa w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Francji oraz Izraelu, a w 1978 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na podstawie jego utworów powstało kilka filmów fabularnych. Niektóre trafiły też na deski teatrów. Singer zmarł na Florydzie w 1991 roku.


Najczęściej czytane:

Samochód przejechał po ręce rowerzysty [CZYTAJ]

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe