16 milionów na pas startowy PWSZ

  • 21.06.2018, 11:05
  • MP
16 milionów na pas startowy PWSZ
W miniony poniedziałek w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie władze uczelni i Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisali umowę na dofinansowanie budowy pasa betonowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Na konferencji prasowej podkreślano, że inwestycja ta będzie ogromną szansą nie tylko dla rozwoju uczelni, ale także całego regionu.

Umowa podpisana pomiędzy PWSZ w Chełmie a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego opiewa na ponad 16 mln zł i pozwala rozpocząć prace związane z budową betonowego pasa. Jarosław Gowin zadeklarował, że resort jest w stanie w każdej chwili zwiększyć dotację na inwestycję - jak podkreślił - unikalną w skali kraju.

- PWSZ w Chełmie od 17 lat realizuje znaczące inwestycje i nie mamy wątpliwości, że każda złotówka będzie wykorzystana z maksymalnym pożytkiem dla społeczności - mówił podczas konferencji Jarosław Gowin. - Uczelnia ma praktyczne podeście do kształcenia oraz dobrze wyprofilowane kierunki dostosowane do potrzeb rynku pracy. Studenci z Chełma są rozchwytywani w Polsce i za granicą. Budowa pasa pozwoli uczelni jeszcze bardziej się rozwijać oraz stać się poważnym partnerem dla największych koncernów lotniczych.

Szacowany kosztorys całej inwestycji to ok. 24 mln zł, ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po podpisaniu umowy z wykonawcą oraz rozpoczęciu prac. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg, a realizacja projektu powinna rozpocząć się w lipcu. Potencjalnego wykonawcę czeka bardzo odpowiedzialne zadanie, począwszy od zaprojektowania, poprzez uzyskanie pozwolenia na budowę, aż po realizację. Wszystko to w zakresie wytycznych przekazanych w formie tzw. masterplanu, uwzględniającego wszystkie parametry lotniska oraz niezbędnej infrastruktury.

- Betonowy pas będzie miał długość 1020 m, a więc w pełni wystarczającą, żeby prowadzić szkolenia oraz umożliwić tam lądowanie cięższym statkom powietrznym - zaznaczył Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie. - Będzie to okno na świat zarówno dla nas, jak i dla całego regionu. Pas sprawi, że będziemy niezależni od warunków pogodowych podczas wykonywania operacji lotniczych, a liczba szkoleń pilotów samolotowych i śmigłowcowych zwiększy się nawet o 1/4. To również przepustka do poszerzenia oferty szkoleniowej dla naszych studentów i studentów z zagranicy, a także zachęta dla potencjalnych inwestorów. Zwiększy to prestiż całego regionu i da szansę na nowe miejsca pracy.

Wraz z budową pasa na lotnisku w Depułtyczach Królewskich ma się pojawić profesjonalne oświetlenie oraz specjalistyczny system podejścia do lądowania.


Teraz czytane:

Wójt Kazimierz Smal będzie zarabiał mniej [CZYTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lwowi
lwowi 21.06.2018, 21:15
Czy ktoś ma odwagę podjąć temet tej codziennej cepelii na Górce jak tak można nieszanować ludzi codziennie melodie. Mam małe dzieci jak tak można usypiam a tu melodyjki na cały Chełm

Pozostałe