Obrazy w technikach szlachetnych

  • 08.06.2018, 08:10
  • AN
Obrazy w technikach szlachetnych
Galeria Atelier zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tomasza Wójcickiego "Obrazy lubelskie XIX wieku - w technikach szlachetnych". Wernisaż odbędzie się 8 czerwca o godz. 19. Wystawa czynna ma być jedynie do 26 czerwca.

Ekspozycja prezentuje fragmenty rzeczywistości. Oryginały fotografii zostały wykonane jako ambrotypy na szkle w formacie 10x12 cali oraz jako odbitki w technice gumy dwuchromianowej w wielkim formacie (65x85 cm). Całość obrazów, które pokazane zostaną na wystawie, stanowi impresję nad zaułkami Lublina, miasta z ponad 700-letnią historią.

- Te obrazy powstały, aby uzupełnić brakujący fragment historii miejsc, których zaraz już nie będzie. To jest również opowieść o technice, która odchodzi w zapomnienie, której już nie spotkamy na co dzień, jak 150 lat temu. Dzięki zastosowaniu dawnej optyki i technologii udało nam się uzyskać niepowtarzalną atmosferę, a magiczne światło stanowiło podstawę naszej pracy. Piktorializm, który przewija się w naszych obrazach, to niespotykane już dziś odwołanie się obrazu do uczuć, a nie do obiektywnych suchych faktów - tłumaczy artysta Tomasz Wójcicki.

Prace pokazane na wystawie wykonane są techniką gumy dwuchromianowej. Wszystkie prezentowane na wystawie "Obrazy lubelskie XIX wieku - w technikach szlachetnych" pomimo efektu monochromatycznego składają się z czterech, pięciu lub sześciu warstw nakładanych na siebie barwników. Dzięki temu udało się uzyskać efekt autentyczności "starych" fotografii.

Tomasz Wójcicki fotografią zajmuje się od 2010 roku, od samego początku jego zainteresowania szły w kierunku fotografii analogowej oraz technik szlachetnych. Od 2012 roku używa kamer wielkoformatowych. Od 2014 roku pracuję głównie techniką mokrego kolodium na białym szkle.


Teraz czytane:

Psa wcale nikt nie wyrzucił [CZYTAJ]

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe