Na rowerze tylko w kasku

  • 9.05.2018, 13:06
  • MP
Na rowerze tylko w kasku
Rowerzyści to zaraz po pieszych grupa uczestników ruchu najbardziej narażona na niebezpieczne zdarzenia podczas jazdy. Z myślą o nich Ministerstwo Infrastruktury będzie opracowywać nowe przepisy, dotyczące szczególnie najmłodszych cyklistów. Mają być gotowe w przyszłym roku. Co się zmieni?

Zapis o nowych przepisach dotyczących rowerzystów znalazł się w przygotowywanym programie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wynika z niego, że każde dziecko przed 14. rokiem życia będzie miało obowiązek jazdy na rowerze w kasku. Wzorem innych krajów Unii Europejskiej, Japonii czy Izraela, ma się to przyczynić do zredukowania liczby wypadków na polskich drogach, w których najbardziej poszkodowani są właśnie amatorzy dwóch kółek. Nowe przepisy mają być gotowe w przyszłym roku. Do tego czasu Ministerstwo Infrastruktury będzie analizowało dostępność oraz jakość szkoleń i egzaminów na kartę rowerową.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 r. na polskich drogach doszło do ponad 4200 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nim 220 cyklistów, a rannych zostało 3800, w tym 1200 ciężko. Z raportu wynika również, że do połowy wszystkich tych zdarzeń doszło z winy rowerzystów. Okazuje się także, że w wypadkach najczęściej uczestniczą osoby po 60. roku życia, a drudzy w kolejności są cykliści w wieku 40-59 lat. Najmłodsi uczestnicy ruchu poruszający się na dwóch kołach brali natomiast udział w blisko 30 wypadków. Wszystkie te osoby łączy jedno - brak kasków i ochraniaczy.


Teraz czytane:

Chełmianin asystentem znanego reżysera [CZYTAJ]

MP
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe