Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 07:56
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Chełm: Grozi nam zapaść

Spada liczba ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, rozpad więzi społecznych, a także patologie. To problemy, z jakimi zmaga się również Chełm, który znalazł się w czołówce miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
Chełm: Grozi nam zapaść

Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN analizował sytuację w 255 średnich polskich miastach. Jak się okazało, niemal połowie z nich grozi kryzys oraz marginalizacja. W niechlubnej czołówce listy, bo na 12. miejscu, znajduje się Chełm. Ponadto, z województwa lubelskiego w pierwszej dwudziestce znalazły się: Kraśnik (10. miejsce), Zamość (14. miejsce) oraz Hrubieszów (20. miejsce). Wszystkie te miasta zostały umieszczone w kategorii silnej utraty funkcji i mocno niekorzystnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Nieco korzystniej w tym zestawieniu wypadł Krasnystaw, plasując się dopiero na 63. pozycji.

Jak poinformował Polską Agencję Prasową prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, analiza była dokonywana pod kilkoma względami. Naukowcy brali pod uwagę m.in. poziom bezrobocia, migracje, spadek liczny ludności, szczególnie młodej i wykształconej, narastające problemy społeczne i gospodarcze oraz poziom patologii.

"Występują tu niekorzystne tendencje demograficzne, brakuje miejsc pracy, które utracono z powodu zmian podziału administracyjnego w 1999 r., kiedy 49 województw zastąpiło 16 – mówi PAP prof. Śleszyński. – Większe ośrodki wypłukują z tych miejscowości funkcje wyższego rzędu, a przemysł, który był jednym z głównych motorów napędzających te miasta, upadł".

Może nowe inwestycje przyciągną kapitał do Chełma?

Władze Chełma nie do końca zgadzają się z tą negatywną opinią.

- Niestety, na większość czynników, które wzięto pod uwagę, dokonując oceny miast, samorządy nie mają wpływu. Chełm stracił bardzo dużo na likwidacji województwa chełmskiego. Od tego czasu przenoszono z naszego miasta, najczęściej do Lublina, różne instytucje, placówki i oddziały. Za tym następował odpływ ludności. Działo się tak praktycznie za wszystkich rządów. Jednocześnie w mieście nie powstawały nowe duże zakłady pracy, a pod względem obiektów handlowo-usługowych także odstawaliśmy od innych miast, chociażby za sprawą uchwał ograniczających powierzchnię handlową. To wszystko przekładało się na miejsca pracy i postrzeganie naszego miasta przez inwestorów - mówi  prezydent Chełma Agata Fisz.

Jak podkreśla prezydent, dopiero od niedawna, po latach zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, otwieraniu miasta na biznes czy żmudnych staraniach o reaktywowanie strefy ekonomicznej, pojawia się ożywienie gospodarcze. Chełm stał się wreszcie bardziej atrakcyjny dla inwestorów. 

- Powstają nowe obiekty, po raz pierwszy od wielu lat budowane są w Chełmie spore zakłady produkcyjne. W naszej podstrefie jest już kilka firm, a z kolejnymi prowadzimy rozmowy. Mamy najniższe od wielu lat bezrobocie, sięgające obecnie około 12 proc., gdy jeszcze kilka lat temu poziom bezrobocia sięgał 24 proc. Zmiany, jakie wprowadziliśmy w mieście w ciągu ostatnich lat, dopiero teraz przynosić będą realne efekty gospodarcze - dodaje prezydent Fisz.

Warto zaznaczyć, że wspominana analiza PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN. Jeśli tak na to spojrzeć, to niechlubne 12 miejsce może nam pomóc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sylwia 19.08.2017 13:22
Tak bezrobocie spadło, bo bezrobotni wyjechali za granicę Pani Agato !!!

z lublin 16.08.2017 19:58
A gdzie jest praca w chelmie na umowie czas nieokreślony za godziwe pieniądze ? Nie mówimy o najniższej krajowej min 3tys brutto ?

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama