Krasnystaw: Franciszek Ksawery nie do poznania

  • 05.11.2021, 10:35
  • GD
Krasnystaw: Franciszek Ksawery nie do poznania
Prawie milion złotych kosztowała tegoroczna renowacja elewacji frontowej kościoła św. Franciszka Ksawerego. W miniony czwartek zdemontowane zostały ostatnie rusztowania. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że jest co podziwiać.

Prace przy elewacji kościoła rozpoczęły się w 2020 roku, kiedy proboszcz uzyskał wszystkie pozwolenia od konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę. Renowacja została jednak wstrzymana, kiedy odkryto w miarę dobrze zachowane zabytkowe zdobienia. Trzeba było przeprowadzić gruntowne badania.

- Elewacja skrywała przepiękne i unikatowe motywy muszelkowe i przyrodnicze. Musieliśmy również przygotować odpowiednią dokumentację oraz szukać środków na kontynuowanie renowacji w 2021 roku. Dzięki bożemu błogosławieństwu i życzliwości ludzi, udało się to wszystko w jakiś sposób połączyć - opowiada ks. Jarosław Wójcik, proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Dzięki dotacjom z różnych źródeł renowacja została wznowiona wiosną br. i zakończyła się dwa tygodnie przed terminem, który był przewidziany na połowę listopada. Wykonawcą była firma Anety i Macieja Filipów. Prace, które zostały już odebrane przez konserwatora, kosztowały ponad 977 tys. zł. To więcej niż pierwotny kosztorys, ale w międzyczasie parafia pozyskała dodatkowe fundusze  z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rozszerzenie programu konserwatorskiego.

- Staramy się o kolejne dotacje, bo mamy już przygotowany i zatwierdzony kosztorys. O ile sytuacja materialna pozwoli, w przyszłym roku chcemy odnowić między innymi zabytkowe drzwi oraz portal kamienny wokół głównego wejścia do świątyni. Dokończone zostanie przyziemie do pierwszego gzymsu, bo w tej chwili jest tylko zabezpieczone. I jeśli będziemy posiadali środki, na pewno będziemy kontynuować prace na elewacji dwóch wież - dodaje proboszcz.

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dd
dd 05.11.2021, 14:59
Szkoda tylko, że taka podła instytucja w nim urzęduje.
kasia
kasia 08.11.2021, 12:21
To że jesteś durniem nie musiałes tu pisać
Dzik
Dzik 07.11.2021, 13:18
Odstaw to co bierzesz albo zwiększ dawke...bo masz gowno zamiast moozgoo

Pozostałe