Chełm: Cieszyński odszedł, podwyżki przepadły

  • 05.07.2021, 09:03 (aktualizacja 09.07.2021, 07:57)
  • JG
Janusz Cieszyński
Tłusty okres w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej nie trwał długo. Wraz z pojawieniem się w spółce Janusza Cieszyńskiego, byłego ministra zdrowia, znacząco wzrosły wynagrodzenia rady nadzorczej i jego jako przewodniczącego. Gdy w czerwcu znów wylądował w Warszawie, prezydent Banaszek obciął podniesione w lutym uposażenia.

Afera z respiratorami przycichła i Janusz Cieszyński - kolega naszego prezydenta i krótkoterminowy wiceprezydent Chełma -  wrócił do stolicy. I to nie na byle jakie stanowisko, bo szefa resortu cyfryzacji. W Chełmie zrezygnował z niezbyt intratnej wiceprezydentury, choć dostał dodatkowo wysokie, jak na miejską spółkę, wynagrodzenie w radzie nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. A miało być tak pięknie....

Gdy Cieszyński został przewodniczącym rady nadzorczej spółki ciepłowniczej prezydent uznał, że wynagrodzenia jej członków - a zwłaszcza przewodniczącego - są rażąco niskie i należy je podnieść. Jego służby tłumaczyły wówczas, że zapewnienie właściwego nadzoru nad działalnością spółek wiąże się z podniesieniem kompetencji i wynagrodzeń rad nadzorczych, bo te nie pokrywają nawet podstawowych kosztów, takich jak wydatki na dojazd na posiedzenia rad nadzorczych etc. 

"Przygarnięty" ze stolicy Janusz Cieszyński dostał najwyższe wynagrodzenie ze wszystkich przewodniczących rad nadzorczych miejskich spółek. Do poborów wiceprezydenta brał miesięcznie dodatkowo prawie 5 tys. zł. Ustalono to na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników, które odbyło się 17 lutego tego roku. Od marca przewodniczący rad nadzorczej MPEC pobierał aż... 110 proc. kwoty bazowej, która wynosi 4 tys. 403 zł 78 gr.

Wtedy zyskali także pozostali członkowie rady nadzorczej. Zdzisław Szwed, zastępca Cieszyńskiego dostał 100 proc. kwoty bazowej, a pozostali członkowie nieco mniej - bo 45 proc. Wcześniej szef rady miał 90 proc., jego zastępca 55 proc., a zwykli członkowie 47 proc. kwoty bazowej. Podwyżka był więc dosyć istotna.

Dobra passa nie trwała długo, bo wraz z awansem Cieszyńskiego do stolicy i odejściem z MPEC, prezydent Banaszek obniżył diety rady nadzorczej. Z jakiego powodu? Na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Czyżby kompetencje rady nadzorczej nagle drastycznie zmalały? Przecież to one były jednym z powodów wcześniejszej podwyżki...

Dowiedzieliśmy się jedynie, że nowy przewodniczący rady nadzorczej zarabiać będzie teraz 100 proc. kwoty bazowej, jego zastępca dostanie już tylko ...50 proc., czyli mniej niż przed lutową podwyżką, a pozostali członkowie po 45 proc. kwoty bazowej.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej rada nadzorcza liczy obecnie pięć osób. Przewodniczącego nie ma. Wiceprzewodniczącym jest członek zarządu województwa Zdzisław SzwedPonadto w radzie znalazł się Tomasz Kulikowski, na co dzień dyrektor Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto w radzie nadzorczej zasiadają: Andrzej Choiński, Karol Tchórzewski i Marek Wałecki.

Czytaj również: Śmiertelne potrącenie w gminie Wierzbica - nie żyje 55-letnia rowerzystka

 

JG

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe