Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 01:33
Reklama

Dawna wieś na starych fotografiach

Jak wyglądała kiedyś wieś, żniwa, kościoły, uroczystości religijne, szkolne i patriotyczne, a także rodzinne spotkania, wesela i pogrzeby? Możemy to zobaczyć na wystawie starych fotografii w Galerii Malarstwa w Izbie Regionalnej w Hannie.
Dawna wieś na starych fotografiach
Autor: Fot. GOKiS Hanna

Wystawę zatytułowaną „Czas zamknięty w kadrze” zorganizowano w ramach projektu „Klimaty Hanny – pejzaż pędzlem i dźwiękiem malowany”. Przez kilka tygodni pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Hannie zbierali stare fotografie od mieszkańców gminy. Zostały one zarchiwizowane, odtworzone na dużym formacie i rozwieszone na ścianach galerii.

- Prezentowane na wystawie niecodzienne fotografie pochodzą z najgłębszych zakamarków kolekcji rodzinnych. Obrazują dawną, nadbużańską wieś. Pokazują ciężką i trudną pracę w gospodarstwie, zwyczaje, obrzędy i uroczystości, które były integralną częścią życia ówczesnych ludzi. Niestety, tę dawną wieś możemy zobaczyć i poczuć jej specyficzny klimat już tylko dzięki takim starym fotografiom - tłumaczy Mariola Kuć, dyrektor GOKiS w Hannie.

Zaprezentowana wystawa jest jednym z elementów realizowanego przez GOKiS projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020. Wcześniej na ścianie dawnego posterunku policji w centrum Hanny powstał trójwymiarowy mural przedstawiający prząśniczkę na tle zachodzącego słońca, rzeki Bug oraz wsi. Namalowała go Maria Szulc, autorka najsłynniejszego muralu w Polsce, na poznańskiej Śródce. Z kolei na ścianie starej drewnianej chaty, naprzeciw amfiteatru artystka namalowała czarno-białą scenę żniw.

Odbył się również plener malarski, w którym wzięło udział kilkanaścioro uczestników. Wybranymi przez siebie technikami uwieczniali na płótnie krajobrazy, pejzaże, obiekty kulturalne i sakralne.

Planowany był również koncert folkowy kapeli Drewutnia. Odbył się, ale bez udziału publiczności. Nagranie zostało zamieszczone w internecie, aby mieszkańcy mogli go obejrzeć.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy sklepu rowerowego Andrzej Bedliński
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzarnaTreść komentarza: Rozwiązać spółkę PUM KOMUNISTYCZNA I DAC TYM PRACOWNIKOM IM SIE NALEŻY ILE ONI MELIN CODZIENNIE ODWIEDZAJAData dodania komentarza: 03.07.2022, 18:20Źródło komentarza: Chełm. Szykuje się strajk ostrzegawczy w MOPRAutor komentarza: amTreść komentarza: Co to ma być, że na dzień przed koncertem nie jest znane miejsce, w którym ma się odbyć? Ktoś celowo bojkotuje pomoc Ukrainie, nie dając Polakom podstawowych informacji, by było nas na zbiórce jak najwięcej? A druga sprawa, to kwestia doboru repertuaru - czy ktoś czuwał, by pieśni nie godziły w pamięć pomordowanych Polaków, bo bardzo chciałabym wspólnie z Ukraińcami pośpiewać polskie i ukraińskie pieśni, ale nie chcę śpiewać tych, które banderowcy śpiewali jak swoje hymny, mordując Polaków a sama ich nie rozpoznam.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 21:19Źródło komentarza: Już dziś na pl. Łuczkowskiego! Koncert "Karaoke dla Zwycięstwa"Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Wielkie brawa dla wszystkich jesteście wspaniałe. Zuzia jesteś wielka i oczywiście Iza duma naszego małego miasteczka 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:24Źródło komentarza: Sukces w Czechach. Tancerki Freak Dance podbijają Europę!Autor komentarza: andyTreść komentarza: a peowcy zawsze przeciw - "ch z tą Polską wschodnią" nadal aktualneData dodania komentarza: 02.07.2022, 16:03Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: A ja chcę mieć możliwość szybkiego, bezpośredniego transportu od nas ze wschodu do największego lotniska w kraju. A nie jechać busem potem pociągiem następnie autobusem a potem jeszcze czekać 4 godziny na lotnisku.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 11:44Źródło komentarza: Będzie blokada DK 17. Kolejna odsłona protestu przeciw szybkiej kolei [ZDJĘCIA]
Reklama
Reklama