Otwarcie Izby Tradycji Ziemi Wojsławickiej w zabytkowej synagodze było ostatnim etapem realizacji projektu pn. „Na szlaku kultur i tradycji Ziemi Wojsławickiej - ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego gminy Wojsławice". To też ważny punkt na mapie turystycznej powiatu chełmskiego.
- Czekamy na poluzowanie obostrzeń. Gdy tylko zakazy zostaną zdjęte, udostępnimy ją zwiedzającym - mówi wójt gminy Wojsławice Henryk Gołębiowski.
Budynek zabytkowej synagogi został poddany generalnemu remontowi. Wykonane zostały nowe elewacje zewnętrzne oraz odnowiono jego wnętrze. W sali głównej synagogi przewidziano miejsce na wystawę stałą, babiniec przeznaczono na salę wystawowo-konferencyjną, a punkt obsługi zwiedzających zlokalizowano przy głównym korytarzu wejściowym. Wokół bimy ustawiono osiem pulpitów na księgi oraz dziesięć gablot z eksponatami i tekstami. W pomieszczeniu babińca powstał mobilny system ekspozycyjny. Będą tam organizowane tymczasowe wystawy, prezentacje i wykłady. Jest też przesuwny panel z częścią tekstową ekspozycji dotyczącą prehistorii.









![Chełm. W ubiegłym tygodniu odeszli od nas... [8-3-2026] W ubiegłym tygodniu odeszli do wieczności. Ostatnie pożegnanie naszych bliskich. Nekrologi z Chełma i powiatu chełmskiego.](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/sm-4x3-chelm-w-ubieglym-tygodniu-odeszli-od-nas-1-3-2026-1772927978.jpg)







Napisz komentarz
Komentarze